Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekPrzywrócono ruch kolejowy pomiędzy Węgrami i Chorwacją

Przywrócono ruch kolejowy pomiędzy Węgrami i Chorwacją

Napisane przez  Ł.R. / MTVA Opublikowano w Magyar Hirek poniedziałek, 07 marzec 2016 19:03

Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów ogłosili w poniedziałek otwarcie trzech kolejowych przejść granicznych, które zostały zamknięte w październiku z powodu kryzysu z imigrantami. Incydent ten wpłynął na pogorszenie stosunków dyplomatycznych chorwacko-węgierskich.

Ocieplenie tych wzajemnych stosunków może sygnalizować wspólna deklaracja węgierskiego szefa MSW Sándora Pintéra i jego chorwackiego odpowiednika Vlaho Orepica, o wznowieniu ruchu na kolejowych przejściach granicznych w Murakeresztúr – Kotoriba, Gyékényes – Koprivnica i Magyarbóly - Beli Manastir.

 

Kryzys węgiersko-chorwacki wybuchł po tym, gdy Chorwaci kierowali na Węgry nielegalnych imigrantów, których nie chciały przyjąć władze w Budapeszcie. Doszło nawet do incydentu, gdy uzbrojeni chorwaccy policjanci wjechali na pokładzie jednego z pociągów, w którym przebywali imigranci, na teren Węgier. Zakończyło się to ich zatrzymaniem przez węgierskie służby i skandalem dyplomatycznym.

 

Kryzys migracyjny wstrzymał wcześniejszą współpracę służb chorwackich i węgierskich. Wstrzymano takie inicjatywy jak wspólne patrolowanie granic, czy bliską współpracę przy zwalczaniu przestępczości. Minister Pintér wyraził nadzieję, że uda się do tej współpracy wkrótce wrócić.

 

 

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.