Jesteś tutaj: HomeNakielskiZginął ochraniając pierwszą damę

Zginął ochraniając pierwszą damę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki środa, 10 kwiecień 2013 22:22

Pod Smoleńskiem zginęło 10 kwietnia 2010 roku 96 osób. Byli to wysocy przedstawiciele państwa polskiego z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, wśród nich były także osoby kompletnie nieznane publicznie – załoga samolotu i oficerowie BOR. Chorąży Marek Uleryk miał zaledwie 35 lat.

Większość swojego życia spędził w Dziewierzewie pod Kcynią. Tam też został pochowany w kwietniu 2010 roku. W środę, trzy lata po katastrofie lotniczej, do Dziewierzewa przyjechało kilku najbliższych przyjaciół z Biura Ochrony Rządu. Grób chorążego odwiedził także wicewojewoda Zbigniew Ostrowski.

 

Marek Uleryk pierw ochraniał prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego następcę Lecha Kaczyńskiego. Następnie otrzymał zadanie dbania o bezpieczeństwo pierwszej damy – Mari Kaczyńskiej. Do Smoleńska leciał właśnie w służbie żony prezydenta.

Pośmiertnie otrzymał Honorową Odznakę BOR oraz został udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W przeszłości trenował skoki spadochronowe w bydgoskim Zawiszy.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

    Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

  • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

    Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu