Jesteś tutaj: HomeRegionDlaczego prezydent zdecydował się na veto?

Dlaczego prezydent zdecydował się na veto?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 24 lipiec 2017 19:19
Dlaczego prezydent zdecydował się na veto? Fot: Krzysztof Sitkowski / KPRP

Spór o reformę sądownictwa był na pewno wydarzeniem, którym przez ostatnie dni żyła Polska. Dzisiejsza decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zastosowaniu veta w przypadku dwóch ustaw dużą część osób mogła zaskoczyć. Trwają polityczne spekulacje o przyczyny tej decyzji. My natomiast postaramy się skupić stricte na argumentach merytorycznych.

Kluczową rolę odegrała Zofia Romaszewska, jedna z legend polskiego podziemia antykomunistycznego, co podkreśla wprost w swoim oświadczeniu prezydent Andrzej Duda. Obecnie minister sprawiedliwości pełni jednocześnie funkcję prokuratora generalnego. Uchwalone przez parlament prawo dawało mu również prawo wybierani sędziów Sądu Najwyższego, co byłoby sprzeczne z polską tradycją prawną.

 

I pani Zofia powiedziała do mnie słowa, które we mnie uderzyły najbardziej ‒ poza wszystkimi wywodami prawniczymi, które realizowałem i o których dyskutowałem w ciągu tego weekendu. Pani Zofia powiedziała do mnie tak: „Panie Prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym Prokurator Generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko, i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać”. Dodajmy, że w polskiej Konstytucji i w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym – czytamy w oświadczeniu prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Veto prezydenta oznacza, że obie ustawy wrócą teraz do Sejmu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja