Jesteś tutaj: HomeRegionKończymy rok – niech dobry będzie kolejny rok

Kończymy rok – niech dobry będzie kolejny rok

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 31 grudzień 2017 18:16

Najserdeczniejsze życzenia pomyślności dla naszych czytelników, a także dla naszego regionu, składam w imieniu redakcji i współpracowników Portalu Kujawskiego. Za dosłownie kilka godzin rozpoczniemy kolejny jubileuszowy rok – związany ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego też powodu składamy Wam oraz sobie życzenie, aby ten jubileusz został przeżyty owocnie.

Kończymy rok poświęcony m.in. postaci św. brata Alberta, w którym wiele uwagi poświęcano promocji miłosierdzia wobec innych. W roku 2018 nasza uwaga będzie skierowana głównie w kierunku świętowania odzyskania przez stu laty przez Polskę niepodległości. Nie zabraknie wydarzeń nawiązujących do wydarzeń z 1918 roku, mam nadzieję, iż będą również takowe poświęcone chociażby także później drodze do niepodległości Wielkopolski, Kujaw i Pomorza. Dobrym prognostykiem jest na pewno ustanowienie przez Senat RP nowego roku jako Roku Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Warto pamiętać również o roku 1920, w tym o wojnie polsko-bolszewickiej, w której zdecydowało się, iż wywalczoną niepodległość Polacy zachowali.

 

Refleksją warto cofnąć się jednak również wstecz, do toczonej przez ponad sto lat walki z zaborcami, a także zastanowić się dlaczego wcześniej Rzeczypospolita w ogóle upadła. Sejm RP z kolei uznał, że rok 2018 powinien uczcić 250-lecie konfederacji barskiej, co się wpisze w te rozważania.

 

Będzie to również rok Praw Kobiet. Mało kto w Polsce bowiem wie, że Polska znacznie szybciej nadała prawa wyborcze kobiet od uchodzącego za bardziej nowoczesny społecznie zachodu. Patronką przyszłego roku została również Irena Sendlerowa, której przypisuje się uratowanie w czasie okupacji ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.