Jesteś tutaj: HomeRegionMinister rozwoju wskazuje nas jako marudera

Minister rozwoju wskazuje nas jako marudera

Napisane przez  Ł.R. / PAP Opublikowano w Regionalne niedziela, 04 luty 2018 22:02

W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister rozwoju Jacek Kwieciński wskazuje, że z powodu zapóźnień przy wdrażaniu regionalnych programów operacyjnych zagrożone jest ok. 1,2 mld euro. Wśród województw, które w jego opinii najgorzej sobie radzą z wykorzystywaniem funduszy unijnych jest kujawsko-pomorskie.

 

Minister Jacek Kwieciński pytany o wykorzystywanie funduszy z Unii Europejskiej w ramach perspektywy 2014-2020 wskazuje, że Polska radzi sobie z tym dość dobrze, plasujemy się nawet powyżej średniej unijnej. Problemy zaczynają się już w przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych, którymi zarządzają marszałkowie województw - Programy krajowe nadal są realizowane znacząco lepiej od programów regionalnych, za które odpowiadają samorządy wojewódzkie – wskazuje minister w rozmowie z PAP.

 

Wyjaśnia jednak przy tym, iż wśród samorządów widoczne jest duże zróżnicowanie, bowiem są samorządy, którym wdrażanie programów operacyjnych idzie nawet lepiej niż na szczeblu rządowym. Kwieciński pochwalił województwa: pomorskie, wielkopolskie, opolskie, lubuskie oraz podkarpackie.

 

-A z drugiej strony mamy takie regiony, które bardzo odstają, plasują się znacząco poniżej średniej krajowej i co ciekawe, są to te regiony, które mają duże opóźnienia w rozwoju – mówi PAP minister Jacek Kwieciński. Do tych województwa zalicza się kujawsko-pomorskie, a także: lubelskie, podlaskie i świętokrzyskie - Różnice pomiędzy regionami są znaczące. Dla mnie jednym z najważniejszych zadań będzie to, żeby w tym roku realizacja programów regionalnych przyśpieszyła. Jeżeli ona nie przyśpieszy, to niestety – o czym pisałem do marszałków województw – niektórym regionom będzie groziła utrata środków. Szacujemy, że zagrożone jest 1 miliard 200 milionów euro w programach regionalnych – wyjaśnia.

 

Już w listopadzie Ministerstwo Rozwoju poinformowało posła Łukasza Schreibera (poseł pytał o stan wdrażania funduszy unijnych), iż jeżeli do końca roku kujawsko-pomorskie nie przyśpieszy z absorcją Regionalnego Programu Operacyjnego, to stracić możemy 11,4 mln euro. Na szczęście pod koniec grudnia marszałek województwa poinformował, że udało się ten pożar ugasić.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas