Jesteś tutaj: HomeRegionPierwsze przymiarki wyborcze do Parlamentu Europejskiego

Pierwsze przymiarki wyborcze do Parlamentu Europejskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 22 listopad 2018 11:42

Pewne jest, że w maju będziemy wybierać, zresztą jak cała Unia Europejska, nowy Parlament Europejski. W województwie kujawsko-pomorskim pewnych rzeczy jest już niewiele, trudno bowiem nawet oszacować ilu będziemy mieli przedstawicieli w nowym Parlamencie Europejskim. Wszystko wskazuje na to, że utrzymanie trzech mandatów będzie bardzo trudne.

Coraz śmielej mówi się, że liderem listy Platformy Obywatelskiej będzie były marszałek Sejmu i szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, to natomiast znacznie utrudni szansę na reelekcję reprezentującego nas od 2004 roku w Brukseli i Strasburgu europosła Tadeusza Zwiefki. Z PiS najprawdopodobniej o kolejną kadencję będzie się ubiegał europoseł Kosma Złotowski.

 

Nie wiadomo czy w grze o mandat będzie SLD, według sondaży ta formacja ma 8%, co może w skali kraju dać 4 mandaty. Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z najmniejszych okręgów wyborczych, stad też uzyskać tutaj mandat europosłowi Januszowi Zemke będzie dość trudno.

 

Latem parlament zmienił nowelizację, w kierunku zagwarantowani w każdym okręgu trzech mandatów, co byłoby dla kujawsko-pomorskiego na pewno korzystne. Prezydent Andrzej Duda te zmiany jednak zawetował wskazując chociażby na bardzo wysoki realny próg wyborczy eliminujący małe komitety.

 

O ile w skali kraju sondaże wskazują na zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, to w województwie kujawsko-pomorskim najprawdopodobniej wygra Platforma Obywatelska (bądź Koalicja Obywatelska, gdy komitety zdecydują się ponownie na wspólny blok). O wywalczenie dwóch mandatów w naszym województwie przez PO nie będzie łatwo. Zgodnie z obowiązującą ordynacją mandaty dzielone są najpierw na szczeblu krajowym, dopiero później rozdzielane pomiędzy okręgami w oparciu o specjalny algorytm. Jak już wspomniałem, jako kujawsko-pomorskie jesteśmy jednym z najmniejszych okręgów, dlatego uzyskanie przez jeden komitet dwóch mandatów będzie bardzo trudne. Do tej pory to się u nas nie zdarzyło.

 


O zbliżających się wyborach piszemy również:

W jakim kierunku pójdzie Unia Europejska

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas