Jesteś tutaj: HomeRegionIle rocznie płacimy za smog?

Ile rocznie płacimy za smog?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 06 luty 2019 22:48

Urząd Marszałkowski rozpoczął konsultacje społeczne nad tzw. uchwałą antysmogową. Tego typu dokumenty uchwaliło już kilka województw, w kujawsko-pomorskim natomiast zabiega o to wiele środowisk. Powstał już projekt uchwały, a teraz prowadzone są konsultacje dotyczące szczegółowych zapisów.

 

Co zakłada przygotowany projekt? Do września bieżącego roku wprowadzony ma zostać w województwie kujawsko-pomorskim zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi. Główne założenia są jednak długofalowe – do 2026 roku zakazane ma być używanie kominków i pieców niemieszczących się w standardach emisji, natomiast do 2028 roku wyeliminowane mają być kotły grzewcze poniżej 5 klasy. O tym jaki będzie ostateczny kształt zdecyduje Sejmik Województwa. Póki co do 18 lutego prowadzone są konsultacje społeczne.

 

Oceny jakości powietrza wykonywane w ramach państwowego monitoringu środowiska przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wskazują na niezadowalający stan jakości powietrza w województwie kujawsko-pomorskim ze względu na występujące od wielu lat przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 dla wartości 24h, poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 dla wartości średniorocznych oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu – czytamy w dokumencie.

 

Z analiz z 2001 roku wynika, że koszt eliminacji kotłów niespełniających wymagań 5 klasy to w skali naszego województwa od 3,3 do 3,7 mld zł. Te pieniądze w jakiejś części musieliby pokryć mieszkańcy, ale w ostatnich latach pojawiły się rządowe programy dofinansowujące wymianę kotłów, również niektóre miasta mają swoje programy. Kwota blisko 4 mld zł może robić wrażenie, ale jak się szacuje, roczne koszty jakie ponosimy z tytułu negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń powietrza to około 5,6 mld zł.

 

W uchwale wspomniano również, że z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych w UE miast znajduje się Nakło nad Notecią. Szerzej piszemy o tym - Nakło wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Archigeum2017
Jasiakiewicz

 

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.