Jesteś tutaj: HomeRegionW jaki sposób głosować, aby nasz głos był ważny

W jaki sposób głosować, aby nasz głos był ważny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 15 listopad 2014 09:42

Wybory samorządowe będą odbywać się w niedzielę w godzinach 7:00 – 21:00. Są one najbardziej skomplikowane, gdyż łącznie oddamy w zależności od miejsca zamieszkania 3 lub 4 głosy. Wyjaśniamy, w jaki sposób właściwie spełnić swój obywatelski obowiązek.

Mieszkańcy Bydgoszczy, miasta na prawa powiatu, otrzymają w lokalach wyborczy po trzy karty – na prezydenta miasta, do Rady Miasta Bydgoszczy, do Sejmiku Województwa. Osoby z mniejszych gmin otrzymają dodatkowo kartę do głosowania – do Rady Powiatu.

 

GŁOSUJEMY KROK PO KROKU

1. Na prezydenta, burmistrza lub wójta

Na karcie nazwiska na te funkcję będą wypisane w kolejności alfabetycznej. Przy nazwisku wybranego przez nas kandydata zakreślamy krzyżyk. Oddać możemy tutaj tylko jeden głos - jeżeli zakreślimy więcej nazwisk, to nasze głosowanie zostanie uznane za nieważne.

 

2. Do Rady Miasta Bydgoszczy i do Rad Powiatów

Nazwiska kandydatów na radnych będą uporządkowane według list wyborczych. Z kolei kolejność ułożenia poszczególnych komitetów wyborczych ustalona została w losowaniu. Przy nazwisku kandydata zakreślamy krzyżyk. Uwaga: Jeżeli oddamy głos na więcej niż jednego kandydata z danego komitetu, to nasz głos trafi do tego usytuowanego najwyżej, jeśli natomiast zaznaczymy kandydatów z różnych komitetów, to nasz głos zostanie uznany za nieważny.

 

3. Do Rad Gmin (nie dotyczy Bydgoszczy)

W Inowrocławiu o mniejszych gminach pilotażowo radni będą wybierani w ramach jednomandatowych okręgów wyborczych. Podobnie jak w przypadku wyborów prezydentów, wójtów i burmistrzów otrzymamy listę z nazwiskami kandydatów zarejestrowanych w naszym okręgu. Żeby nasz głos był ważny powinniśmy zakreślić kratkę przy nazwisku tylko jednego kandydata.

 

4. Do Sejmiku

Sytuacja identyczna jak w przypadku wyborów do Rady Miasta Bydgoszczy i Rad Powiatów. Nazwiska kandydatów będą ułożone listami poszczególnych komitetów, a wyborca powinien zakreślić kratkę tylko przy jednym nazwisku kandydata.

 

Uwaga: Właściwe zakreślenie kratki, to postawienie dwóch krzyżujących się linii – najlepiej ,,x”. Jeżeli wyjedziemy długopisem poza kratkę, to nic się nie stanie.

 

PRZYDATNE LINKI:

Aplikacja PKW przedstawiająca wszystkich kandydatów zarejestrowanych w tych wyborach.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)