Jesteś tutaj: HomeSportBoniek: Dla mnie wszystko zaczęło się na Zawiszy

Boniek: Dla mnie wszystko zaczęło się na Zawiszy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Sport niedziela, 23 grudzień 2018 00:14

23 maja rozpoczną się w Polsce Mistrzostwa Świata do lat 20 pod egidą FIFA. Na oficjalnej stronie międzynarodowej federacji piłkarskiej opublikowany został wywiad z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem, w którym nawiązuje on do Bydgoszczy i do bydgoskiego Zawiszy. Wśród miast gospodarzy tego turnieju będzie również miasto położone nad Brdą.

 

Kiedy sześć lat temu zostałem wybrany prezesem PZPN, wiedziałem, że będę chciał sprowadzać do Polski wielkie wydarzenia piłkarskie. Najpierw zorganizowaliśmy finał Ligi Europy w Warszawie, potem Mistrzostwa Europy do lat 21… I zaczęliśmy się zastanawiać jak najlepiej uczcić 100-lecie istnienia federacji. Moim zdaniem mundial U-20 daje fantastyczną możliwość podkreślenia tej rocznicy. Pewnie ciężko byłoby nam zorganizować mistrzostwa świata seniorów, ale te do lat 20 jesteśmy w stanie zrobić perfekcyjnie – opowiada Zbigniew Boniek, który dodaje jednocześnie, że będzie to bardzo ciekawy turniej - . Cieszę się, że to właśnie u nas, na turnieju Polska 2019, narodzą się nowe gwiazdy piłki. Bo te turnieje zawsze takie kreują, nie inaczej będzie tym razem. Zobaczymy tu kilku piłkarzy, których potem będziemy oklaskiwać w wielkich klubach.

 

W przeszłości Mistrzostwa Świata do lat 20 wykreowały takie gwiazdy jak Diego Maradona oraz Lionel Messi.

 

Najważniejsze mecze rozegrane zostaną na stadionie Widzewa w Łodzi: mecz otwarcia i finał. Z łódzkim klubem przez lata był związany prezes Boniek, ale jak zaznacza - Zawsze podkreślam, że wszystko jeśli chodzi o mnie zaczęło się w Bydgoszczy, w Zawiszy (…) Urodziłem się tam, zacząłem tam grać w piłkę. Wiadomo, że wtedy grało się głównie na ulicy, a mecze często kończyły się dogrywkami na pięści, bo nie każdy zgadzał się z wynikiem (śmiech).

 

O tym kto zagra dokładnie w Bydgoszczy dowiemy się 24 lutego, gdy nastąpi losowanie grup. Wiemy tylko tyle, że w Bydgoszczy i w Gdyni mecze rozgrywać będą grupy B i E. Nad Brdą rozegrany zostanie również jeden mecz 1/16 finału.

 

Warte obejrzenia

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.