Jesteś tutaj: HomeNakielskiMinisterstwo Infrastruktury: To władze województwa zdecydowały, aby nie brać pod uwagę rewitalizacji linii kolejowej przez Szubin

Ministerstwo Infrastruktury: To władze województwa zdecydowały, aby nie brać pod uwagę rewitalizacji linii kolejowej przez Szubin

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 24 sierpień 2021 06:15
Linia 356 w Szubinie Linia 356 w Szubinie

Istnieje szansa, że w nowej perspektywie Unii Europejskiej uda się przywrócić połączenia kolejowe pomiędzy Kcynią i Bydgoszczą, przez Nakło nad Notecią. Pierwotnie informowano opinie publiczną, że będzie rozważony też wariant oparty o linię kolejową nr 356 pomiędzy Bydgoszczą – Szubinem – Kcynią. W Toruniu zapadła decyzja, aby bez analiz zdecydować się na wariant nakielski.

 

W ramach ustaleń prowadzonych przez Spółkę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2019 r., studium wykonalności planowano opracować w układzie wariantowym, tj: wariant I - po linii kolejowej nr 281 przez Nakło nad Notecią,wariant II - po linii kolejowej nr 356 przez Szubin. Ostateczny wariant realizacyjny miały potwierdzić analizy studialne – czytamy w odpowiedzi na interpelację posła Krzysztofa Gawkowskiego, którą udzielił wiceminister Andrzej Bittel.

 

Dalej wiceminister informuje, że w styczniu ubiegłego roku Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zmienił zdanie, wnosząc o wykreślenie wariantu przez Szubin. Z tego też powodu w ogłoszonym w czerwcu przez PKP PLK przetargu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej analiza obejmie jedynie odcinek linii nr 281 Kcynia – Nakło. Nakło nad Notecią jest bowiem skomunikowane z Bydgoszczą linią nr 18.

 

Ostatecznie samorządy nie zgłosiły również do dofinansowania odcinka Bydgoszcz - Szubin linii nr 356, w ramach rządowego programu Kolej Plus.

Warte obejrzenia

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu