Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGenerał Dowbor-Muśnicki z wizytą w Bydgoszczy na obrazie

Generał Dowbor-Muśnicki z wizytą w Bydgoszczy na obrazie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 luty 2018 07:43

22 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy przybył gen. Józef Dowbor-Muśnicki wraz z delegacją oficerów alianckich. Tego dnia reprezentujący polski rząd Leon Janta-Połczyński dokonał oficjalnego włączenia Bydgoszczy do Polski i województwa wielkopolskiego. Obraz poświęcony temu dniu namalował ostatnio bydgoski artysta Krzysztof Kloskowski.

W czwartek 22 stycznia do Bydgoszczy przybył pociągiem wódz armii wielkopolskiej gen. Józef Dowbor-Muśnicki wraz z delegacją oficerów państw alianckich. Miało to miejsce dwa dni po przejęciu kontroli nad miastem przez Polaków. Generała Dowbor-Muśnickiego witał dr Jan Biziel.

Gdy na udekorowany dworzec w Bydgoszczy wjechał pociąg z gośćmi wystrzelono trzy salwy z armat. Generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu towarzyszył płk. Marquete reprezentujący armię francuską, płk. Rawlings z Anglii oraz płk. Signorii z Włoch – opisuje ten dzień serwis PopieramBydgoszcz.pl.

 

Tak 22 stycznia widzi na swoim obrazie Krzysztof Kloskowski:


 

W tle wojsk polskich widoczny jest Teatr Miejski, który uległ zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Dzieło było inspirowane zdjęciem, jakie znajduje się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Jest to zdjęcie wykonane dostępną wówczas techniką czarno-białom. Kluskowski na swoim obrazie dodał kolorów. Oryginalny obraz ma wymiary 60x80 cm i jest dostępny w sprzedaży, dla pasjonatów Bydgoszczy.

 

Oryginalne zdjęcie, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego (syg. 1-H-349-2):

 

W ubiegłym tygodniu natomiast Rada Miasta Bydgoszczy oddała hołd ministrowi Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, który był obok gen. Dowbor-Muśnickiego, jednym z bohaterów tego dnia. Więcej pisaliśmy o tym- Rada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie-Połczyńskiemu

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • IUNG stwierdził suszę w naszym województwie

    Fala upałów już za nami, ich skutki przez dłuższy czas będą odczuwać rolnicy, ale również my możemy w przyszłości w cenach towarów. Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w najnowszym komunikacie stwierdził, że w okresie maja – lipca susza wystąpiła w 14 województwach, w tym w kujawsko-pomorskim. Problem suszy dotknął łącznie 2477 gmin.

  • Grudziądzki szpital szpitalem wojewódzkim? Marszałek analizuje

    Grudziądzcy samorządowcy liczą, że będący powodem problemów finansowych miasta Grudziądza szpital przejmie województwo kujawsko-pomorskie, czyli przejdzie na utrzymanie wszystkich mieszkańców województwa. Ten pomysł krytykowany jest przez bydgoskiego radnego Romana Jasiakiewicza. Marszałek decyzji w tej sprawie nie podjął, zapowiada przeanalizowanie propozycji.

    Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.