Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGenerał Dowbor-Muśnicki z wizytą w Bydgoszczy na obrazie

Generał Dowbor-Muśnicki z wizytą w Bydgoszczy na obrazie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 luty 2018 07:43

22 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy przybył gen. Józef Dowbor-Muśnicki wraz z delegacją oficerów alianckich. Tego dnia reprezentujący polski rząd Leon Janta-Połczyński dokonał oficjalnego włączenia Bydgoszczy do Polski i województwa wielkopolskiego. Obraz poświęcony temu dniu namalował ostatnio bydgoski artysta Krzysztof Kloskowski.

W czwartek 22 stycznia do Bydgoszczy przybył pociągiem wódz armii wielkopolskiej gen. Józef Dowbor-Muśnicki wraz z delegacją oficerów państw alianckich. Miało to miejsce dwa dni po przejęciu kontroli nad miastem przez Polaków. Generała Dowbor-Muśnickiego witał dr Jan Biziel.

Gdy na udekorowany dworzec w Bydgoszczy wjechał pociąg z gośćmi wystrzelono trzy salwy z armat. Generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu towarzyszył płk. Marquete reprezentujący armię francuską, płk. Rawlings z Anglii oraz płk. Signorii z Włoch – opisuje ten dzień serwis PopieramBydgoszcz.pl.

 

Tak 22 stycznia widzi na swoim obrazie Krzysztof Kloskowski:


 

W tle wojsk polskich widoczny jest Teatr Miejski, który uległ zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Dzieło było inspirowane zdjęciem, jakie znajduje się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Jest to zdjęcie wykonane dostępną wówczas techniką czarno-białom. Kluskowski na swoim obrazie dodał kolorów. Oryginalny obraz ma wymiary 60x80 cm i jest dostępny w sprzedaży, dla pasjonatów Bydgoszczy.

 

Oryginalne zdjęcie, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego (syg. 1-H-349-2):

 

W ubiegłym tygodniu natomiast Rada Miasta Bydgoszczy oddała hołd ministrowi Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, który był obok gen. Dowbor-Muśnickiego, jednym z bohaterów tego dnia. Więcej pisaliśmy o tym- Rada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie-Połczyńskiemu

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

 • Boniek: Dla mnie wszystko zaczęło się na Zawiszy

  23 maja rozpoczną się w Polsce Mistrzostwa Świata do lat 20 pod egidą FIFA. Na oficjalnej stronie międzynarodowej federacji piłkarskiej opublikowany został wywiad z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem, w którym nawiązuje on do Bydgoszczy i do bydgoskiego Zawiszy. Wśród miast gospodarzy tego turnieju będzie również miasto położone nad Brdą.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 - rokiem Powstania Wielkopolskiego w województwie kujawsko-pomorskim

Kosma Złotowski

 • Sobota dniem żałoby narodowej

  We wtorek zapadła decyzja, że pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. Dzień wcześniej prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że dzień pogrzebu będzie dniem żałoby narodowej.

 • Sondaże wieszczą nam utratę europosła

  Obecnie województwo kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim reprezentuje 3 parlamentarzystów. Wydaje się dość prawdopodobne, iż za kilka tygodni ta reprezentacja się skurczy. Sondaży nie można traktować oczywiście jak wyroczni, ale też nie będzie łatwo przeskoczyć pewnych prawidłowości algorytmów w oparciu o które działa ordynacja wyborcza w Polsce.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.