Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGenerał Dowbor-Muśnicki z wizytą w Bydgoszczy na obrazie

Generał Dowbor-Muśnicki z wizytą w Bydgoszczy na obrazie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 luty 2018 07:43

22 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy przybył gen. Józef Dowbor-Muśnicki wraz z delegacją oficerów alianckich. Tego dnia reprezentujący polski rząd Leon Janta-Połczyński dokonał oficjalnego włączenia Bydgoszczy do Polski i województwa wielkopolskiego. Obraz poświęcony temu dniu namalował ostatnio bydgoski artysta Krzysztof Kloskowski.

W czwartek 22 stycznia do Bydgoszczy przybył pociągiem wódz armii wielkopolskiej gen. Józef Dowbor-Muśnicki wraz z delegacją oficerów państw alianckich. Miało to miejsce dwa dni po przejęciu kontroli nad miastem przez Polaków. Generała Dowbor-Muśnickiego witał dr Jan Biziel.

Gdy na udekorowany dworzec w Bydgoszczy wjechał pociąg z gośćmi wystrzelono trzy salwy z armat. Generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu towarzyszył płk. Marquete reprezentujący armię francuską, płk. Rawlings z Anglii oraz płk. Signorii z Włoch – opisuje ten dzień serwis PopieramBydgoszcz.pl.

 

Tak 22 stycznia widzi na swoim obrazie Krzysztof Kloskowski:


 

W tle wojsk polskich widoczny jest Teatr Miejski, który uległ zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Dzieło było inspirowane zdjęciem, jakie znajduje się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Jest to zdjęcie wykonane dostępną wówczas techniką czarno-białom. Kluskowski na swoim obrazie dodał kolorów. Oryginalny obraz ma wymiary 60x80 cm i jest dostępny w sprzedaży, dla pasjonatów Bydgoszczy.

 

Oryginalne zdjęcie, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego (syg. 1-H-349-2):

 

W ubiegłym tygodniu natomiast Rada Miasta Bydgoszczy oddała hołd ministrowi Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, który był obok gen. Dowbor-Muśnickiego, jednym z bohaterów tego dnia. Więcej pisaliśmy o tym- Rada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie-Połczyńskiemu

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Z meczu: Zawisza - Naprzód Jabłonowo Pomorskie

  W niedzielę po dość trudnym meczu Zawisza pokonał przy ulicy Sielskiej w Fordonie Naprzód Jabłonowo Pomorskie. Dzięki temu zwycięstwu niebiesko-czarni utrzymali 7 punktową przewagę nad drugim Mustangiem Ostaszewo. Zapraszamy do obejrzenia szerszej relacji filmowej z tego spotkania.

 • Naprzód Jabłonowo przypomnia Zawiszy, że o awans musi jeszcze powalczyć

  Po wysokim zwycięstwie nad Promieniem w pierwszej kolejce w rundzie wiosennej, w niedzielę Zawisza podejmował Naprzód Jabłonowo Pomorskie, był to mecz na pewno ciężki, którego wynik ważył się do końca gry.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Parlament Europejski przyjął dzisiaj ACTA2. Co to dla nas oznacza?

  Dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, nazywaną popularnie ACTA2 Parlament Europejski postanowił przegłosować jeszcze w tej kadencji. Dzisiaj budzącą kontrowersję dyrektywę przegłosowano przy 348 głosach za i 274 przeciwnych. Większość polskich posłów głosowała przeciwko, parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej w tej sprawie byli podzieleni.

 • Słoweński port rozpoczyna współpracę z polskimi regionami

  W trakcie odbywającego się w ubiegłą środę Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk przyjęto pierwszego zagranicznego członka wspierającego. Jest nim port morski w słoweńskim Koprze (Luka Koper). Do Stowarzyszenia przystąpiło również Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.