Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGenerał Dowbor-Muśnicki z wizytą w Bydgoszczy na obrazie

Generał Dowbor-Muśnicki z wizytą w Bydgoszczy na obrazie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 luty 2018 07:43

22 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy przybył gen. Józef Dowbor-Muśnicki wraz z delegacją oficerów alianckich. Tego dnia reprezentujący polski rząd Leon Janta-Połczyński dokonał oficjalnego włączenia Bydgoszczy do Polski i województwa wielkopolskiego. Obraz poświęcony temu dniu namalował ostatnio bydgoski artysta Krzysztof Kloskowski.

W czwartek 22 stycznia do Bydgoszczy przybył pociągiem wódz armii wielkopolskiej gen. Józef Dowbor-Muśnicki wraz z delegacją oficerów państw alianckich. Miało to miejsce dwa dni po przejęciu kontroli nad miastem przez Polaków. Generała Dowbor-Muśnickiego witał dr Jan Biziel.

Gdy na udekorowany dworzec w Bydgoszczy wjechał pociąg z gośćmi wystrzelono trzy salwy z armat. Generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu towarzyszył płk. Marquete reprezentujący armię francuską, płk. Rawlings z Anglii oraz płk. Signorii z Włoch – opisuje ten dzień serwis PopieramBydgoszcz.pl.

 

Tak 22 stycznia widzi na swoim obrazie Krzysztof Kloskowski:


 

W tle wojsk polskich widoczny jest Teatr Miejski, który uległ zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Dzieło było inspirowane zdjęciem, jakie znajduje się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Jest to zdjęcie wykonane dostępną wówczas techniką czarno-białom. Kluskowski na swoim obrazie dodał kolorów. Oryginalny obraz ma wymiary 60x80 cm i jest dostępny w sprzedaży, dla pasjonatów Bydgoszczy.

 

Oryginalne zdjęcie, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego (syg. 1-H-349-2):

 

W ubiegłym tygodniu natomiast Rada Miasta Bydgoszczy oddała hołd ministrowi Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, który był obok gen. Dowbor-Muśnickiego, jednym z bohaterów tego dnia. Więcej pisaliśmy o tym- Rada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie-Połczyńskiemu

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Z meczu Cyklonu Kończewice z Zawiszą

  W zaległym meczu 11 kolejki V ligi Cyklon Kończewice podejmował Zawiszę Bydgoszcz. Bydgoski zespół dzięki zwycięstwu w tym meczu będzie na pewno liderem do końca roku. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego  tego meczu.

 • Jesień należy do Zawiszy

  Cyklon Kończewice nie zatrzymał Zawiszy w zaległym meczu 11 kolejki V ligi. Dzięki temu zwycięstwu niebiesko-czarni zakończą rundę jesienną na pewno jako lider. Zanim zaczniemy jednak podsumowywać rundę, trzeba rozegrać jeszcze sobotni mecz z Gromem Więcbork na wyjeździe.

Wiadomości sportowe

 • W środę i w czwartek zawyją syreny

  W dniach 14 i 15 listopada odbywać będą się ogólnopolskie ćwiczenia systemu ostrzegania i alarmowania ludności pn. ,,RENEGADE – SAREX 18/II”. W ramach tego treningu w godzinach 9:00-15:00 zostanie przeprowadzona głośna próba uruchomienia systemów alarmowych.

 • PKP PLK podpisuje ważną umowę

  W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa z MGGP na rzecz wartej 1.5 mld zł modernizacji linii kolejowej nr 201. Celem inwestycji jest przede wszystkim usprawnienie komunikacji z trójmiejskimi portami z Bydgoszczą, ale również budowa bardziej przyjaznej dla pasażerów infrastruktury.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.