Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGenerał Dowbor-Muśnicki z wizytą w Bydgoszczy na obrazie

Generał Dowbor-Muśnicki z wizytą w Bydgoszczy na obrazie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 luty 2018 07:43

22 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy przybył gen. Józef Dowbor-Muśnicki wraz z delegacją oficerów alianckich. Tego dnia reprezentujący polski rząd Leon Janta-Połczyński dokonał oficjalnego włączenia Bydgoszczy do Polski i województwa wielkopolskiego. Obraz poświęcony temu dniu namalował ostatnio bydgoski artysta Krzysztof Kloskowski.

W czwartek 22 stycznia do Bydgoszczy przybył pociągiem wódz armii wielkopolskiej gen. Józef Dowbor-Muśnicki wraz z delegacją oficerów państw alianckich. Miało to miejsce dwa dni po przejęciu kontroli nad miastem przez Polaków. Generała Dowbor-Muśnickiego witał dr Jan Biziel.

Gdy na udekorowany dworzec w Bydgoszczy wjechał pociąg z gośćmi wystrzelono trzy salwy z armat. Generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu towarzyszył płk. Marquete reprezentujący armię francuską, płk. Rawlings z Anglii oraz płk. Signorii z Włoch – opisuje ten dzień serwis PopieramBydgoszcz.pl.

 

Tak 22 stycznia widzi na swoim obrazie Krzysztof Kloskowski:


 

W tle wojsk polskich widoczny jest Teatr Miejski, który uległ zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Dzieło było inspirowane zdjęciem, jakie znajduje się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Jest to zdjęcie wykonane dostępną wówczas techniką czarno-białom. Kluskowski na swoim obrazie dodał kolorów. Oryginalny obraz ma wymiary 60x80 cm i jest dostępny w sprzedaży, dla pasjonatów Bydgoszczy.

 

Oryginalne zdjęcie, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego (syg. 1-H-349-2):

 

W ubiegłym tygodniu natomiast Rada Miasta Bydgoszczy oddała hołd ministrowi Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, który był obok gen. Dowbor-Muśnickiego, jednym z bohaterów tego dnia. Więcej pisaliśmy o tym- Rada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie-Połczyńskiemu

 

 

Warte obejrzenia

  • Mecz Sportisu z Zawiszą był hitem 14 kolejki. Niebiesko-czarni nowym liderem

    Na najciekawsze mecze w tym sezonie IV ligi musieliśmy poczekać dopiero do jesieni. Hitem 14 kolejki był pojedynek Sportisu Łochowo z Zawiszą Bydgoszcz. Ten mecz można uznać za bardzo ciekawy, było w nim bowiem pełno emocji i gry do ostatniej minuty. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

    Coraz bardziej na rozgrywki odbija się epidemia COVID-19, od kilku kolejek kibice mecze

    Etykiety: piłka nożna
  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu