Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Dialogu Społecznego zamknęła się przed społeczeństwem za drzwiami

Rada Dialogu Społecznego zamknęła się przed społeczeństwem za drzwiami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 luty 2018 17:06

W Bydgoszczy gościła dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która przewodniczyła Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Miano dzisiaj dyskutować m.in. o kryzysie w Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela. Media wyproszono jednak z posiedzenia, później zaś na briefingu prasowym zaprezentowano ogólnikowy ,,przekaz dnia”. W powietrzu wisi natomiast dodatkowo protest ratowników medycznych.

Po tym jak okazało się, iż z powodu wypowiedzenia przez kilkudziesięciu lekarzy klauzul opt-out, doszło do ograniczenia przyjmowania pacjentów w szpitalu im. Biziela, zwróciliśmy się do wojewody z zapytaniem, dlaczego do tej pory nie zwołano w tej sprawie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (od początku roku przewodniczy w niej strona rządowa, reprezentowana w regionie przez wojewodę). Sprawa jest nadal poważna, bowiem jak informuje dzisiaj ,,Super Express”, który informuje, że na chirurgi pracuje tylko jeden dyżurny chirurg, który sam nie jest wstanie operować. Kilka dni temu rzecznik wojewody zapewnił nas - Na koniec chciałbym poinformować, iż w najbliższy czwartek odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jednym z tematów poruszanych w trakcie spotkania będzie bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w związku z wypowiadaniem klauzul opt-out przez lekarzy rezydentów.

 

,,Sól demokracji” za zamkniętymi drzwiami

Posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego rozpoczęła minister Elżbieta Rafalska – Można powiedzieć, że solą demokracji jest dialog – mówiła. Sięgnęła do historycznego dialogu między Panem, Wójtem i Plebanem z twórczości Mikołaja Reja - Ten dialog się znacząco zmienił i opiera się dzisiaj na zasadzie partnerstwa (…) Rotacyjność w przewodzeniu ma wyrównać szansę stron w tym dialogu.

 

Po tym literackim wstępie pani minister, służby wojewody poprosiły media o opuszczenie sali. Do tej pory posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego były otwarte w pełni dla opinii publicznej – tak było w roku ubiegłym gdy obradom przewodniczyli pracodawcy oraz rok wcześniej za czasów przewodnictwa NSZZ Solidarność. Również za poprzedniej wojewody Ewy Mes, gdy formuła dialogu społecznego była nieco inna, to gdy prowadzono rozmowy o problemach służby zdrowia, były to spotkania otwarte.

 

Przekaz dnia

Media zaproszono na godzinę 13:15 na briefing prasowy, na którym pani minister przedstawiła ,,przekaz dnia”.

 

- Dzisiaj kolejny ważny dzień dla województwa kujawsko-pomorskiego – rozpoczął spotkanie z mediami wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Minister Rafalska chwaliła się osiągnięciami Rady Dialogu Społecznego. Powiedziała m.in., o tym, że w całym kraju na szczeblu wojewódzkim rady obradowały ponad 700 razy.

 

- Żeby nie było, że jest to wizyta kuluarowa, to powiem państwu, że dzisiaj ciężko pracowaliśmy -podkreślała. Na briefingu poinformowała media, że w województwie kujawsko-pomorskim ponad 200 tys. dzieci korzysta z programu 500+. Dziennikarzom rozdano również broszurki wydane przez resort minister Rafalskiej – Dobre 2 Lata.

 

Problematyki szpitali na briefingu nie poruszono. Dla mediów przewidziano tylko trzy pytania, które wykorzystało Radio PiK wraz z TVN24 na sprawy ogólnopolskie.

 

Z informacji jakie do nas docierają, wkrótce może rozpocząć się ponownie protest ratowników medycznych, którzy czują się przez wojewodę oszukani.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

 • Jak walczyć z groźbami i cyberprzemocą w internecie?

  Ostatnie tragiczne wydarzenia sprawiły, iż groźby pozbawienia życia, które pojawiały się w internecie, zaczęto ścigać na poważnie. Od kilku lat funkcjonuje specjalistyczna strona internetowa – dyzurnet.pl, w ramach której eksperci reagują na zgłoszenia internautów. Przypomina o niej Ministerstwo Cyfryzacji.

 • Kontrowersyjne zapisy oddalają decyzje w sprawie ACTA2

  Dzisiaj (sobota, 19 stycznia) w wielu miejscach Europy odbywają się protesty przeciwko dyrektywie o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, nazwanej popularnie jako ACTA2. Póki co żadne decyzje w tej sprawie nie zapadną, bowiem pomiędzy członkami Rady Europy pojawiły się duże wątpliwości.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.