Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Dialogu Społecznego zamknęła się przed społeczeństwem za drzwiami

Rada Dialogu Społecznego zamknęła się przed społeczeństwem za drzwiami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 luty 2018 17:06

W Bydgoszczy gościła dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która przewodniczyła Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Miano dzisiaj dyskutować m.in. o kryzysie w Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela. Media wyproszono jednak z posiedzenia, później zaś na briefingu prasowym zaprezentowano ogólnikowy ,,przekaz dnia”. W powietrzu wisi natomiast dodatkowo protest ratowników medycznych.

Po tym jak okazało się, iż z powodu wypowiedzenia przez kilkudziesięciu lekarzy klauzul opt-out, doszło do ograniczenia przyjmowania pacjentów w szpitalu im. Biziela, zwróciliśmy się do wojewody z zapytaniem, dlaczego do tej pory nie zwołano w tej sprawie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (od początku roku przewodniczy w niej strona rządowa, reprezentowana w regionie przez wojewodę). Sprawa jest nadal poważna, bowiem jak informuje dzisiaj ,,Super Express”, który informuje, że na chirurgi pracuje tylko jeden dyżurny chirurg, który sam nie jest wstanie operować. Kilka dni temu rzecznik wojewody zapewnił nas - Na koniec chciałbym poinformować, iż w najbliższy czwartek odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jednym z tematów poruszanych w trakcie spotkania będzie bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w związku z wypowiadaniem klauzul opt-out przez lekarzy rezydentów.

 

,,Sól demokracji” za zamkniętymi drzwiami

Posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego rozpoczęła minister Elżbieta Rafalska – Można powiedzieć, że solą demokracji jest dialog – mówiła. Sięgnęła do historycznego dialogu między Panem, Wójtem i Plebanem z twórczości Mikołaja Reja - Ten dialog się znacząco zmienił i opiera się dzisiaj na zasadzie partnerstwa (…) Rotacyjność w przewodzeniu ma wyrównać szansę stron w tym dialogu.

 

Po tym literackim wstępie pani minister, służby wojewody poprosiły media o opuszczenie sali. Do tej pory posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego były otwarte w pełni dla opinii publicznej – tak było w roku ubiegłym gdy obradom przewodniczyli pracodawcy oraz rok wcześniej za czasów przewodnictwa NSZZ Solidarność. Również za poprzedniej wojewody Ewy Mes, gdy formuła dialogu społecznego była nieco inna, to gdy prowadzono rozmowy o problemach służby zdrowia, były to spotkania otwarte.

 

Przekaz dnia

Media zaproszono na godzinę 13:15 na briefing prasowy, na którym pani minister przedstawiła ,,przekaz dnia”.

 

- Dzisiaj kolejny ważny dzień dla województwa kujawsko-pomorskiego – rozpoczął spotkanie z mediami wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Minister Rafalska chwaliła się osiągnięciami Rady Dialogu Społecznego. Powiedziała m.in., o tym, że w całym kraju na szczeblu wojewódzkim rady obradowały ponad 700 razy.

 

- Żeby nie było, że jest to wizyta kuluarowa, to powiem państwu, że dzisiaj ciężko pracowaliśmy -podkreślała. Na briefingu poinformowała media, że w województwie kujawsko-pomorskim ponad 200 tys. dzieci korzysta z programu 500+. Dziennikarzom rozdano również broszurki wydane przez resort minister Rafalskiej – Dobre 2 Lata.

 

Problematyki szpitali na briefingu nie poruszono. Dla mediów przewidziano tylko trzy pytania, które wykorzystało Radio PiK wraz z TVN24 na sprawy ogólnopolskie.

 

Z informacji jakie do nas docierają, wkrótce może rozpocząć się ponownie protest ratowników medycznych, którzy czują się przez wojewodę oszukani.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • To może być największa afera III Rzeczypospolitej

  Komisja śledcza ds. afery Amber Gold zakończyła swoje prace, po wakacjach Sejm najprawdopodobniej zajmie się jej raportem końcowym. Grupa posłów pracujących w tej komisji gościła w poniedziałek w Świeciu nad Wisłą, gdzie wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców.

  Etykiety: Amber Gold Świecie
 • To może być przełomowe zawiadomienie do prokuratury

  Dzisiaj Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie z wnioskiem o zbadanie czy członkowie rządu nie dopuścili się przęstępstwa z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Sprawa dotyczy niedofinansowania świadczeń ratujących życie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.