Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Białych Błotach po wyborach będą zmiany

W Białych Błotach po wyborach będą zmiany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 luty 2018 00:23

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał obwieszenie, w którym informuje, że w Radzie Gminy w Białych Błotach zasiadać będzie w kadencji 2018-2023 21 radnych. Radnych będzie zatem więcej, a ich kadencja będzie dłuższa (5 letnia).

Wydłużenie kadencji związane jest z nowelizacją prawa wyborczego, które wydłuża kadencję wszystkich organów samorządowych do 5 lat. Dłużej zatem będzie urzędował również wybrany jesienią wójt gminy. Obecnie Białe Błota mają 15-tu radnych, zwiększenie ich o sześciu będzie związane natomiast z faktem, iż według danych rejestru komisarza wyborczego, w gminie mieszka powyżej 20 tys. mieszkańców.

 

Znowelizowane przepisy wyborcze oraz przekroczenie przez gminę 20 tys. mieszkańców, będzie miało jeszcze jeden skutek – wróci w wyborach do Rady Gminy w Białych Błotach ordynacja proporcjonalna. Mieszkańcy nie będą już głosować małych jednomandatowych okręgach wyborczych, ale podział mandatów będzie odbywał się w większych okręgach (Rada Gminy będzie musiała w najbliższych miesiącach dokonać podziału) w oparciu o poparcie dla całych list wyborczych. Będzie to zatem powrót do ordynacji znanej sprzed 2014 roku.

 

Bez zmian pozostanie liczebność Rady Powiatu Bydgoskiego, która liczyć będzie 23 radnych. Mieszkańcy Białych Błot będą jesienią wybierać oprócz wójta, radnego Rady Gminy, radnego Rady Powiatu, również radnych wojewódzkich – tak jak w piątek już sygnalizowaliśmy, będzie ich w nowej kadencji 30 (obecnie mamy 33 radnych), co związane jest ze spadkiem populacji województwa poniżej 2 mln mieszkańców. Wojewoda na początku tygodnia oficjalnie obwieścił spadek liczby radnych wojewódzkich.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W niedziele przy Sielskiej pojedynek beniaminków

  Kolejnym rywalem Zawiszy, który po 6 kolejkach V ligi wypracował sobie już pozycję lidera V ligi, będzie Unia Wąbrzeźno, zespół który podobnie jak niebiesko-czarni w poprzednim sezonie występował w A-klasie.

 • Przedstawiciele FIFA lustrowali Bydgoszcz

  23 maja rozpocznie się w Polsce turniej FIFA U-20, czyli młodzieżowe mistrzostwa świata w piłce nożnej. Jedną z aren tego turnieju będzie stadion Zawiszy Bydgoszcz. W czwartek w Bydgoszczy gościli przedstawiciele FIFA oraz działającego przy PZPN Lokalnego Komitetu Organizacyjnego.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Kujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

  Zaniepokojenie wdrażaniem funduszy europejskich przez część województw wyraził wiceminister Jerzy Kwieciński – w skali kraju bezpowrotnie zagrożone jest 1,3 mld euro, najwięcej stracić może województwo kujawsko-pomorskie.

 • Zamieszanie wokół list do sejmiku

  Zgodnie z kalendarzem wyborczym rejestracja kandydatów na radnych wojewódzkich powinna się zakończyć w poniedziałek o godzinie 23:59. Praktycznie do chwili obecnej ten proces nie został zakończony. Co możemy jednak zauważyć, to dużą liczbę komitetów, które wystawiły kandydatów – łącznie 12.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.