Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Białych Błotach po wyborach będą zmiany

W Białych Błotach po wyborach będą zmiany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 luty 2018 00:23

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał obwieszenie, w którym informuje, że w Radzie Gminy w Białych Błotach zasiadać będzie w kadencji 2018-2023 21 radnych. Radnych będzie zatem więcej, a ich kadencja będzie dłuższa (5 letnia).

Wydłużenie kadencji związane jest z nowelizacją prawa wyborczego, które wydłuża kadencję wszystkich organów samorządowych do 5 lat. Dłużej zatem będzie urzędował również wybrany jesienią wójt gminy. Obecnie Białe Błota mają 15-tu radnych, zwiększenie ich o sześciu będzie związane natomiast z faktem, iż według danych rejestru komisarza wyborczego, w gminie mieszka powyżej 20 tys. mieszkańców.

 

Znowelizowane przepisy wyborcze oraz przekroczenie przez gminę 20 tys. mieszkańców, będzie miało jeszcze jeden skutek – wróci w wyborach do Rady Gminy w Białych Błotach ordynacja proporcjonalna. Mieszkańcy nie będą już głosować małych jednomandatowych okręgach wyborczych, ale podział mandatów będzie odbywał się w większych okręgach (Rada Gminy będzie musiała w najbliższych miesiącach dokonać podziału) w oparciu o poparcie dla całych list wyborczych. Będzie to zatem powrót do ordynacji znanej sprzed 2014 roku.

 

Bez zmian pozostanie liczebność Rady Powiatu Bydgoskiego, która liczyć będzie 23 radnych. Mieszkańcy Białych Błot będą jesienią wybierać oprócz wójta, radnego Rady Gminy, radnego Rady Powiatu, również radnych wojewódzkich – tak jak w piątek już sygnalizowaliśmy, będzie ich w nowej kadencji 30 (obecnie mamy 33 radnych), co związane jest ze spadkiem populacji województwa poniżej 2 mln mieszkańców. Wojewoda na początku tygodnia oficjalnie obwieścił spadek liczby radnych wojewódzkich.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza do wiosny będzie przygotowywał się z IV ligowcami

  Po udanej rundzie jesiennej przed piłkarzami Zawiszy kilka spokojnych tygodni. Do trenowania wrócą dopiero po nowym roku. Już dzisiaj znamy plan gier sparingowych, w ramach których Zawisza zmierzy się z kilkoma klubami grających klasę wyżej, w IV lidze.

 • Co tam w niższych ligach słychać?

  Liderem w B kasie grupie III po rundzie jesiennej jest reaktywowany klub Gwiazdy Bydgoszcz. Jak radzą sobie natomiast byli rywale Zawiszy? Sprawdzamy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • YouTube apeluje do internautów o zablokowanie artykułu 13

  12 września Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, ochrzczonym przez polskich internautów jako ACTA II. Dużo kontrowersje budzi treść przyjętego artykułu 13. Od pewnego czasu najpopularniejszy światowy serwis hostujący filmy YouTube (własność Google) informuje swoich użytkowników z Unii Europejskiej, o szkodliwości zapisów tego artykułu.

 • Otwarcie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-5 przesunięte

  Odcinek Białe Błota – Tryszczyn drogi ekspresowej S-5 ukończony będzie kilka miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Nowy termin oddania inwestycji do użytku to marzec 2020 roku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.