Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Białych Błotach po wyborach będą zmiany

W Białych Błotach po wyborach będą zmiany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 luty 2018 00:23

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał obwieszenie, w którym informuje, że w Radzie Gminy w Białych Błotach zasiadać będzie w kadencji 2018-2023 21 radnych. Radnych będzie zatem więcej, a ich kadencja będzie dłuższa (5 letnia).

Wydłużenie kadencji związane jest z nowelizacją prawa wyborczego, które wydłuża kadencję wszystkich organów samorządowych do 5 lat. Dłużej zatem będzie urzędował również wybrany jesienią wójt gminy. Obecnie Białe Błota mają 15-tu radnych, zwiększenie ich o sześciu będzie związane natomiast z faktem, iż według danych rejestru komisarza wyborczego, w gminie mieszka powyżej 20 tys. mieszkańców.

 

Znowelizowane przepisy wyborcze oraz przekroczenie przez gminę 20 tys. mieszkańców, będzie miało jeszcze jeden skutek – wróci w wyborach do Rady Gminy w Białych Błotach ordynacja proporcjonalna. Mieszkańcy nie będą już głosować małych jednomandatowych okręgach wyborczych, ale podział mandatów będzie odbywał się w większych okręgach (Rada Gminy będzie musiała w najbliższych miesiącach dokonać podziału) w oparciu o poparcie dla całych list wyborczych. Będzie to zatem powrót do ordynacji znanej sprzed 2014 roku.

 

Bez zmian pozostanie liczebność Rady Powiatu Bydgoskiego, która liczyć będzie 23 radnych. Mieszkańcy Białych Błot będą jesienią wybierać oprócz wójta, radnego Rady Gminy, radnego Rady Powiatu, również radnych wojewódzkich – tak jak w piątek już sygnalizowaliśmy, będzie ich w nowej kadencji 30 (obecnie mamy 33 radnych), co związane jest ze spadkiem populacji województwa poniżej 2 mln mieszkańców. Wojewoda na początku tygodnia oficjalnie obwieścił spadek liczby radnych wojewódzkich.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Czy marszałek faworyzuje toruński klub?

  Pałac Bydgoszcz i KS Poli Budowlani Toruń to dwaj reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego w najwyższej klasie rozgrywek siatkówki kobiet. Oba kluby walczą o utrzymanie w rozgrywkach. Okazuje się, że toruński klub może liczyć na wsparcie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli również bydgoszczanie dokładają się do wzmacniania rywalek bydgoskiego Pałacu.

 • Z meczu GLKS Dobrcz z Zawiszą

  Rozgrywany na zmarzniętej murawie, przy wietrze mecz, był przede wszystkim spotkaniem walki. Mogliśmy zobaczyć w nim wiele męskiej gry i walki o piłkę. Nie było to jednak z powodu panujących warunków spotkanie pełne piłkarskiego polotu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • PO z PSL próbują wprowadzić egzotyczny podział województwa na okręgi

  Co łączy Osielsko z Mogilnem? Niedługo mieszkańcy obu gmin mogą mieć wspólnych reprezentantów w Sejmiku, razem zresztą z mieszkańcami Inowrocławia. Marszałek województwa proponuje dość duże przemeblowanie w podziale województwa kujawsko-pomorskiego na okręgi. Ma duże szanse swój pomysł przeforsować, bowiem koalicja PO – PSL ma bezproblemową większość w sejmiku.

 • Dodatkowe 30 mln zł od rządu na drogi w regionie

  Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował w środę, iż podczas narady wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim, usłyszał informację, że rząd przeznaczy dodatkowe 30,5 mln zł dla województwa kujawsko-pomorskiego, na remonty i przebudowy dróg lokalnych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.