Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Białych Błotach po wyborach będą zmiany

W Białych Błotach po wyborach będą zmiany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 luty 2018 00:23

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał obwieszenie, w którym informuje, że w Radzie Gminy w Białych Błotach zasiadać będzie w kadencji 2018-2023 21 radnych. Radnych będzie zatem więcej, a ich kadencja będzie dłuższa (5 letnia).

Wydłużenie kadencji związane jest z nowelizacją prawa wyborczego, które wydłuża kadencję wszystkich organów samorządowych do 5 lat. Dłużej zatem będzie urzędował również wybrany jesienią wójt gminy. Obecnie Białe Błota mają 15-tu radnych, zwiększenie ich o sześciu będzie związane natomiast z faktem, iż według danych rejestru komisarza wyborczego, w gminie mieszka powyżej 20 tys. mieszkańców.

 

Znowelizowane przepisy wyborcze oraz przekroczenie przez gminę 20 tys. mieszkańców, będzie miało jeszcze jeden skutek – wróci w wyborach do Rady Gminy w Białych Błotach ordynacja proporcjonalna. Mieszkańcy nie będą już głosować małych jednomandatowych okręgach wyborczych, ale podział mandatów będzie odbywał się w większych okręgach (Rada Gminy będzie musiała w najbliższych miesiącach dokonać podziału) w oparciu o poparcie dla całych list wyborczych. Będzie to zatem powrót do ordynacji znanej sprzed 2014 roku.

 

Bez zmian pozostanie liczebność Rady Powiatu Bydgoskiego, która liczyć będzie 23 radnych. Mieszkańcy Białych Błot będą jesienią wybierać oprócz wójta, radnego Rady Gminy, radnego Rady Powiatu, również radnych wojewódzkich – tak jak w piątek już sygnalizowaliśmy, będzie ich w nowej kadencji 30 (obecnie mamy 33 radnych), co związane jest ze spadkiem populacji województwa poniżej 2 mln mieszkańców. Wojewoda na początku tygodnia oficjalnie obwieścił spadek liczby radnych wojewódzkich.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Zawisza - Promień Kowalewo Pomorskie

  Za nami pierwsza kolejka w rundzie wiosennej. Zawisza po przerwie zimowej wrócił w bardzo dobrym stylu. Zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu przeciwko Promieniowi Kowalewo Pomorskie.

 • Zawisza konkretnie wchodzi w rundę wiosenną

  Po kilku miesiącach przerwy w rozgrywkach ligowych, ruszyła runda rewanżowa. W pierwszym meczu rundy wiosennej Zawisza podejmował w Fordonie Promień Kowalewo Pomorskie i patrząc na wynik było to wejście konkretne.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Co dalej z drogą wodną E-70?

  Dzisiaj możemy z całą świadomością powiedzieć, że dzisiejsza droga wodna E-70 nie ma szans na uzyskanie IV i V klasy żeglowności, do czego zobowiązała się Polska ratyfikując konwencję AGN. Obecny przebieg oparty o Brdę, Kanał Bydgoski i Noteć jest obecnie dostosowany do II klasy i ma szansę stać się świetną atrakcją turystyczną. Nie będzie jednak odgrywał roli w transporcie śródlądowym. Jaki będzie zatem nowy przebieg drogi wodnej E-70, skoro Polska zobowiązuje się uzyskać IV klasę?

 • K-PTS zostanie w końcu sprywatyzowany?

  Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy to spółka wojewódzka zajmująca się przewozami autobusowymi głównie w północnej i wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Przewoźnika charakteryzuje przestarzały tabor autobusowy oraz przynoszenie strat. Nic więc dziwnego, że pojawiały się głosy o potrzebie jej prywatyzacji. Ostatnio nawet marszałek Piotr Całbecki uznał, że jej funkcjonowanie jeszcze na rynku to cud.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.