Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Białych Błotach po wyborach będą zmiany

W Białych Błotach po wyborach będą zmiany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 luty 2018 00:23

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał obwieszenie, w którym informuje, że w Radzie Gminy w Białych Błotach zasiadać będzie w kadencji 2018-2023 21 radnych. Radnych będzie zatem więcej, a ich kadencja będzie dłuższa (5 letnia).

Wydłużenie kadencji związane jest z nowelizacją prawa wyborczego, które wydłuża kadencję wszystkich organów samorządowych do 5 lat. Dłużej zatem będzie urzędował również wybrany jesienią wójt gminy. Obecnie Białe Błota mają 15-tu radnych, zwiększenie ich o sześciu będzie związane natomiast z faktem, iż według danych rejestru komisarza wyborczego, w gminie mieszka powyżej 20 tys. mieszkańców.

 

Znowelizowane przepisy wyborcze oraz przekroczenie przez gminę 20 tys. mieszkańców, będzie miało jeszcze jeden skutek – wróci w wyborach do Rady Gminy w Białych Błotach ordynacja proporcjonalna. Mieszkańcy nie będą już głosować małych jednomandatowych okręgach wyborczych, ale podział mandatów będzie odbywał się w większych okręgach (Rada Gminy będzie musiała w najbliższych miesiącach dokonać podziału) w oparciu o poparcie dla całych list wyborczych. Będzie to zatem powrót do ordynacji znanej sprzed 2014 roku.

 

Bez zmian pozostanie liczebność Rady Powiatu Bydgoskiego, która liczyć będzie 23 radnych. Mieszkańcy Białych Błot będą jesienią wybierać oprócz wójta, radnego Rady Gminy, radnego Rady Powiatu, również radnych wojewódzkich – tak jak w piątek już sygnalizowaliśmy, będzie ich w nowej kadencji 30 (obecnie mamy 33 radnych), co związane jest ze spadkiem populacji województwa poniżej 2 mln mieszkańców. Wojewoda na początku tygodnia oficjalnie obwieścił spadek liczby radnych wojewódzkich.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Jacek Góralski walczył walecznie, ale Polski nie zbawił

  Dla wychowanka Zawiszy Bydgoszcz mecz z Kolumbią był debiutem jeżeli chodzi o reprezentacyjną grę o punkty. Dotkliwa porażka 0:3 sprawia, że i dla niego był to nieudany mecz. Dla Polaków oznacza to koniec mundialu – biało-czerwoni w czwartek co prawda zagrają z Japonią, ale do fazy pucharowej na pewno już nie awansują.

 • Jacek Góralski ma duże szanse zagrać w meczu z Kolumbią

  O godzinie 20 rozpocznie się mecz pomiędzy reprezentacją Polski i Kolumbii. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że dla biało-czerwonych jest to mecz o być czy nie być dalej na mundialu. Zdaniem ekspertów już od pierwszych minut na boisku może się pojawić wychowanek Zawiszy Bydgoszcz Jacek Góralski.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Komisarz proponuje swój podział województwa na okręgi

  Uchwalony przez Sejmik Województwa podział województwa na okręgi wyborcze został zakwestionowany przez Komisarza Wyborczego, z powodu zbyt daleko idących zmian w dotychczasowym podziale. Zdaniem przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera inaczej powstałego pata nie da się rozwiązać.

 • Radni pytają o ustawiane przetargi przy rozbudowie szpitala

  Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego dyrektora Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych oraz kierownika szpitala na toruńskich Bielanach. Wyjaśnień od marszałka w tej sprawie domagali się na dzisiejszej sesji sejmiku radni.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.