Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Szumowski nie ma zdania w sprawie Uniwersytetu Medycznego

Minister Szumowski nie ma zdania w sprawie Uniwersytetu Medycznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 wrzesień 2018 18:04

Przy okazji wizyty ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w Bydgoszczy, spodziewać można było się, że pojawi się pytanie o utworzenie samodzielnego Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, na bazie będącego częścią toruńskiego UMK Collegium Medicum. Minister Szumowski jak przyznał, w tym temacie nie ma zdania.

- Na szczęście po wejściu w życie ustawy o szkolnictwie wyższym za Collegia Medica odpowiada pan premier Gowin – powiedział zapytany minister Łukasz Szumowski – A teraz mówiąc bardziej poważnie, to tak jak wiemy ten projekt zawieszony w komisjach. Ja przez półtora roku byłem wiceministrem nauki i wiem też, że same rozdzielenie nie zawsze jest racjonalne. Trzeba zawsze patrzeć na uczelnie wyższe, tak jak zresztą na wiele rzeczy kompleksowo. Wiemy, że tutaj w Bydgoszczy funkcjonują trzy szkoły wyższe, samo oddzielenie nie wiem czy dałoby sensowny efekt, być może oddzielenie się i połączenie, a być może w ogóle nie oddzielanie. Trudno mi w tej chwili powiedzieć, mówiąc wprost nie mam zdania własnego na ten temat.

 

Stanowisko wicepremiera Gowina w tej sprawie jest znane od dłuższego czasu. Nie widzi on w chwili obecnej możliwości oddzielenia Collegium Medicum od UMK, bowiem osłabiłoby to potencjał tej uczelni. Gowin zostawia jedynie furtkę do włączenia uczelni medycnej, gdyby doszło do blższej konsolidacji UKW i UTP.

 

Z deklaracji przewodniczących komisji nauk i szkolnictwa wyższego oraz zdrowia wynika,że tematem powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, miałyby się one zająć tuż po wyborach samorządowych, w drugiej połowie listopada. Przypomnijmy, pierwsze czytnie obywatelskiego projektu, popartego przez ponad 160 tys. obywateli, w sprawie utworzenia na bazie Collegium Medicum UMK Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, odbyło się w kwietniu 2016 roku. Przez przeszło dwa i pół roku, projekt leży w zamrażarce obu komisji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Powyborczy krajobraz. Czyli co tam w polityce słychać?

   

  W krajowej polityce po wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczął się sezon ogórkowy, jeszcze mniej dzieje się lokalnie, co jednak nie oznacza, że jest to czas bezowocny. Za kilka tygodni znowu będą duże emocje przed najważniejszymi wyborami, do krajowego parlamentu.

 • Umowa z Włochami zerwana, ale wątpliwości coraz więcej

  W tym tygodniu media obeszła informacja, że GDDKiA ,,pogoniła” włoską firmę z placu budowy. Jest to daleko posunięta przenośnia, bowiem od kilku miesięcy właściwie prace się nie toczyły, więc na placu budowy i tak nic się nie działo. Będzie trzeba teraz rozstrzygnąć nowy przetarg, a to przesunie ukończenie inwestycji w czasie. Do kiedy? O to właściwie trzeba pytać jasnowidza, bowiem trudno merytorycznie odpowiedzieć na pytania dotyczące terminów realizacji poszczególnych odcinków.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.