Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Szumowski nie ma zdania w sprawie Uniwersytetu Medycznego

Minister Szumowski nie ma zdania w sprawie Uniwersytetu Medycznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 wrzesień 2018 18:04

Przy okazji wizyty ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w Bydgoszczy, spodziewać można było się, że pojawi się pytanie o utworzenie samodzielnego Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, na bazie będącego częścią toruńskiego UMK Collegium Medicum. Minister Szumowski jak przyznał, w tym temacie nie ma zdania.

- Na szczęście po wejściu w życie ustawy o szkolnictwie wyższym za Collegia Medica odpowiada pan premier Gowin – powiedział zapytany minister Łukasz Szumowski – A teraz mówiąc bardziej poważnie, to tak jak wiemy ten projekt zawieszony w komisjach. Ja przez półtora roku byłem wiceministrem nauki i wiem też, że same rozdzielenie nie zawsze jest racjonalne. Trzeba zawsze patrzeć na uczelnie wyższe, tak jak zresztą na wiele rzeczy kompleksowo. Wiemy, że tutaj w Bydgoszczy funkcjonują trzy szkoły wyższe, samo oddzielenie nie wiem czy dałoby sensowny efekt, być może oddzielenie się i połączenie, a być może w ogóle nie oddzielanie. Trudno mi w tej chwili powiedzieć, mówiąc wprost nie mam zdania własnego na ten temat.

 

Stanowisko wicepremiera Gowina w tej sprawie jest znane od dłuższego czasu. Nie widzi on w chwili obecnej możliwości oddzielenia Collegium Medicum od UMK, bowiem osłabiłoby to potencjał tej uczelni. Gowin zostawia jedynie furtkę do włączenia uczelni medycnej, gdyby doszło do blższej konsolidacji UKW i UTP.

 

Z deklaracji przewodniczących komisji nauk i szkolnictwa wyższego oraz zdrowia wynika,że tematem powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, miałyby się one zająć tuż po wyborach samorządowych, w drugiej połowie listopada. Przypomnijmy, pierwsze czytnie obywatelskiego projektu, popartego przez ponad 160 tys. obywateli, w sprawie utworzenia na bazie Collegium Medicum UMK Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, odbyło się w kwietniu 2016 roku. Przez przeszło dwa i pół roku, projekt leży w zamrażarce obu komisji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Zawisza - Victoria Lisewo

  Był to mecz pełen emocji, nerwy trenerowi Jackowi Łukomskiego towarzyszyły do końca. Zachęcamy do obejrzenia skrótu z tego pojedynku w ramach rozgrywek V ligi pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Victorią Lisewo. Spotkanie rozegrane zostało w niedzielę 14 października, przy ulicy Sielskiej w Fordonie.

 • Po emocjonującym meczu Zawisza pokonał Victorię Lisewo

  Ubiegłotygodniowa porażka Zawiszy w Ostaszewie co prawda nie odebrała niebiesko-czarnym pozycji lidera, to mentalnie popsuła morale wewnątrz zespołu, co można było zobaczyć również dzisiaj w meczu przeciwko Victorii Lisewo, rozegranym przy ulicy Sielskiej w Fordonie. Był to mecz pełen nerwów i emocji, ale z pozytywnym dla Zawiszy finałem.

Wiadomości sportowe

 • Kolej Plus ma reaktywować zamknięte linie

  W środę premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosili Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, który zyskał przydomek Kolei Plus. Wśród potencjalnych beneficjentów tego programu wskazano Żnin, miasto od wielu lat pozbawionego dostępu do siatki połączeń kolejowych.

 • Kandydaci PiS z całej zachodniej strony województwa mówią jednym głosem

  Kolejny marszałek ma być z Bydgoszczy – taką deklarację wyrazili kandydaci do Sejmiku Województwa z Prawa i Sprawiedliwości, z okręgów nr 1, 2 i 5, czyli terenów położonych na zachód od Wisły. We wtorek w Parku Kochanowskiego w Bydgoszczy podpisali deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju całego województwa.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.