Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Szumowski nie ma zdania w sprawie Uniwersytetu Medycznego

Minister Szumowski nie ma zdania w sprawie Uniwersytetu Medycznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 wrzesień 2018 18:04

Przy okazji wizyty ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w Bydgoszczy, spodziewać można było się, że pojawi się pytanie o utworzenie samodzielnego Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, na bazie będącego częścią toruńskiego UMK Collegium Medicum. Minister Szumowski jak przyznał, w tym temacie nie ma zdania.

- Na szczęście po wejściu w życie ustawy o szkolnictwie wyższym za Collegia Medica odpowiada pan premier Gowin – powiedział zapytany minister Łukasz Szumowski – A teraz mówiąc bardziej poważnie, to tak jak wiemy ten projekt zawieszony w komisjach. Ja przez półtora roku byłem wiceministrem nauki i wiem też, że same rozdzielenie nie zawsze jest racjonalne. Trzeba zawsze patrzeć na uczelnie wyższe, tak jak zresztą na wiele rzeczy kompleksowo. Wiemy, że tutaj w Bydgoszczy funkcjonują trzy szkoły wyższe, samo oddzielenie nie wiem czy dałoby sensowny efekt, być może oddzielenie się i połączenie, a być może w ogóle nie oddzielanie. Trudno mi w tej chwili powiedzieć, mówiąc wprost nie mam zdania własnego na ten temat.

 

Stanowisko wicepremiera Gowina w tej sprawie jest znane od dłuższego czasu. Nie widzi on w chwili obecnej możliwości oddzielenia Collegium Medicum od UMK, bowiem osłabiłoby to potencjał tej uczelni. Gowin zostawia jedynie furtkę do włączenia uczelni medycnej, gdyby doszło do blższej konsolidacji UKW i UTP.

 

Z deklaracji przewodniczących komisji nauk i szkolnictwa wyższego oraz zdrowia wynika,że tematem powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, miałyby się one zająć tuż po wyborach samorządowych, w drugiej połowie listopada. Przypomnijmy, pierwsze czytnie obywatelskiego projektu, popartego przez ponad 160 tys. obywateli, w sprawie utworzenia na bazie Collegium Medicum UMK Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, odbyło się w kwietniu 2016 roku. Przez przeszło dwa i pół roku, projekt leży w zamrażarce obu komisji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Zdesperowani rolnicy wyjechali na drogi

  W środę na drodze krajowej nr 25, na północ od Bydgoszczy kilkadziesiąt ciągników rolniczych wzięło udział w proteście. Zarzucają wojewodzie i ministrowi Ardanowskiemu brak chęci dialogu, co miało skłonić ich do wyjechania na ulicę. Policjanci starali się kierować ruchem oraz wyznaczać objazdy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć dla kierowców uciążliwość tego protestu.

 • Tak GDDKiA widzi przebieg drogi S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozpoczyna procedowanie raportu środowiskowego dla budowy drogi ekspresowej S-10, który dostarczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Prezentujemy wariant przebiegu drogi ekspresowej rekomendowany przez GDDKiA.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.