Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Szumowski nie ma zdania w sprawie Uniwersytetu Medycznego

Minister Szumowski nie ma zdania w sprawie Uniwersytetu Medycznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 wrzesień 2018 18:04

Przy okazji wizyty ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w Bydgoszczy, spodziewać można było się, że pojawi się pytanie o utworzenie samodzielnego Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, na bazie będącego częścią toruńskiego UMK Collegium Medicum. Minister Szumowski jak przyznał, w tym temacie nie ma zdania.

- Na szczęście po wejściu w życie ustawy o szkolnictwie wyższym za Collegia Medica odpowiada pan premier Gowin – powiedział zapytany minister Łukasz Szumowski – A teraz mówiąc bardziej poważnie, to tak jak wiemy ten projekt zawieszony w komisjach. Ja przez półtora roku byłem wiceministrem nauki i wiem też, że same rozdzielenie nie zawsze jest racjonalne. Trzeba zawsze patrzeć na uczelnie wyższe, tak jak zresztą na wiele rzeczy kompleksowo. Wiemy, że tutaj w Bydgoszczy funkcjonują trzy szkoły wyższe, samo oddzielenie nie wiem czy dałoby sensowny efekt, być może oddzielenie się i połączenie, a być może w ogóle nie oddzielanie. Trudno mi w tej chwili powiedzieć, mówiąc wprost nie mam zdania własnego na ten temat.

 

Stanowisko wicepremiera Gowina w tej sprawie jest znane od dłuższego czasu. Nie widzi on w chwili obecnej możliwości oddzielenia Collegium Medicum od UMK, bowiem osłabiłoby to potencjał tej uczelni. Gowin zostawia jedynie furtkę do włączenia uczelni medycnej, gdyby doszło do blższej konsolidacji UKW i UTP.

 

Z deklaracji przewodniczących komisji nauk i szkolnictwa wyższego oraz zdrowia wynika,że tematem powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, miałyby się one zająć tuż po wyborach samorządowych, w drugiej połowie listopada. Przypomnijmy, pierwsze czytnie obywatelskiego projektu, popartego przez ponad 160 tys. obywateli, w sprawie utworzenia na bazie Collegium Medicum UMK Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, odbyło się w kwietniu 2016 roku. Przez przeszło dwa i pół roku, projekt leży w zamrażarce obu komisji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Osiem meczów mistrzowskich rozegranych zostanie w Bydgoszczy

  23 maja rozpoczną się Mistrzostwa Świata FIFA do lat 20, których gospodarzem będzie Polska. Dzisiaj FIFA zaprezentowała logo turnieju, znany jest również harmonogram rozgrywek. O tym jednak jakie zespoły zagrają w Bydgoszczy dowiemy się dopiero po losowaniu.

 • Zawisza do wiosny będzie przygotowywał się z IV ligowcami

  Po udanej rundzie jesiennej przed piłkarzami Zawiszy kilka spokojnych tygodni. Do trenowania wrócą dopiero po nowym roku. Już dzisiaj znamy plan gier sparingowych, w ramach których Zawisza zmierzy się z kilkoma klubami grających klasę wyżej, w IV lidze.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Co warto wiedzieć przed poniedziałkową sesją budżetową

  W poniedziałek po raz pierwszy w tej kadencji Sejmik Województwa uchwalać będzie budżet województwa, dla roku budżetowego 2019. Na przyszły rok planuje się wynik operacyjny na poziomie 20 mln zł deficytu.

 • Plaga maili z fałszywymi fakturami. Uważaj – to może być wirus

  W listopadzie otrzymaliśmy na redakcyjnego maila informację, iż za rzekomą transakcję wystawiono fakturę, którą można pobrać po kliknięciu na link. Wiadomość podszywała się pod znaną firmę zajmującą się płatnościami elektronicznymi z Poznania. Po weryfikacji w biurze tej firmy okazało się, że jest to wiadomość fałszywa. Jak jednak nas poinformowano, już wcześniej ta firma otrzymywała sygnały o tym, iż rozsyłane są maile podsyłające się pod nią.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.