Jesteś tutaj: HomeBydgoszczIPN rozpoczyna dzisiaj kolejne ekshumacje

IPN rozpoczyna dzisiaj kolejne ekshumacje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 15 październik 2018 00:20
IPN rozpoczyna dzisiaj kolejne ekshumacje Archiwum

Na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, który zyskał już miano ,,bydgoskiej Łączki” dzisiaj rozpoczną się kolejne prace ekshumacyjne prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Ich celem jest odnalezienie szczątek osób pomordowanych w okresie stalinizmu, za działalność antykomunistyczną.

Ostatni raz archeolodzy z IPN byli przy ulicy Kcyńskiej w czerwcu. Wówczas udało się odnaleźć szczątki trzech, które w toku dalszych prac udało się zidentyfikować. W czwartek 4 październiku, w Pałacu Prezydenckim miała miejsce uroczystość odczytania not identyfikacyjnych 21 bohaterów podziemia antykomunistycznego. Wśród nich znalazły się trzy osoby odkryte na ,,bydgoskiej Łączce”: Ludwik Augustyniak, Florian Dutkiewicz i Tadeusz Ośko. Więcej piszemy o tym – Trzy ofiary komunistów odzyskały tożsamość

 

Rozpoczynające się dzisiaj ekshumacje, będą kontynuacją poszukiwań bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy zostali w bestialski sposób zakopani przez katów, bez prawa do pogrzebu. Przewiduje się, że przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy, znajduje się znacznie więcej szczątków bohaterów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • #ChodziOŻycie

  Według raportu “Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca wrzesień –grudzień 2018 r.” piesi nie czują się bezpiecznie na pasach. Dlatego Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych skierowało do wojewody postulat o zmianę prawa.

 • S-5 na Warmii i Mazurach

  O drodze ekspresowej S-5 mówi się głównie jako o skomunikowaniu Wrocławiu, Poznania, Bydgoszczy poprzez autostradę A1 z Trójmiastem. Mniej mówi się już o odcinku od Nowych Marz w kierunku Olsztyna. W ostatnim czasie coś drgnęło również na tym odcinku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas