Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa co nam Muzeum Historii Bydgoszczy? (opinia)

Na co nam Muzeum Historii Bydgoszczy? (opinia)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 14 październik 2018 21:31

Jedną z propozycji jaka łączy kandydatów jest utworzenie Muzeum Historii Bydgoszczy, bądź Muzeum Bydgoszczy. Taki zwrot pojawia się jednak tylko hasłowo, przez co można odnieść wrażenie, że nikt nie ma na to wizji.

Prezydent Rafał Bruski pytany o to jak widzi takie muzeum stwierdził, że przeanalizowanie tej koncepcji polecił dyrektorowi Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Z kolei poseł Tomasz Latos póki co tematu nie rozwinął, ale patrząc na inne hasła wypływające z jego sztabu, będzie o połączone z ,,miastem skarbów”. W obu wypadkach będzie to zatem dublowanie kompetencji wspomnianego Muzeum Okręgowego, w którym ciekawe wystawy o Bydgoszczy są cały czas dostępne. Jak ktoś nie był, zachęcam do wizyty Spichrzach nad Brdą.

 

Temat podejmuje jednak z innego powodu, za niecały miesiąc przypadnie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to co prawda symboliczna data, bowiem cytując wieloletnią dyrektor Filharmonii Pomorskiej, Eleonorę Harendarską ,,Bydgoskie Święto Niepodległości” przypada 20 stycznia, w rocznicę wydarzeń z 1920 roku. Bydgoska droga do niepodległości była bowiem dłuższa, ale na pewno bardzo ciekawa, dlatego gdy przypadają setne rocznice tamtych wydarzeń, warto o nich mówić. Popularyzować regionalną historię.

 

Przypominając i popularyzując nasze wyjątkowe dzieje, w praktyce zaczniemy budować tożsamość Bydgoszczy. Narzędziem budowania tożsamości mogłoby być powołanie do życia nowego muzeum, być może w strukturach Muzeum Okręgowego (po co dublować struktury administracyjne?), ale trzeba mieć najpierw wizję tej tożsamości. Odnoszę wrażenie, słuchając wypowiedzi jakie padają w tym jubileuszowym roku, że ,,czuje te klimat” niewiele osób.

 

W mojej opinii pomóc w budowaniu naszej tożsamości mogłoby utworzenie Muzeum Powstania Wielkopolskiego – takie zadanie zapisano w Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku. Za kilka tygodni przypadnie setna rocznica jego wybuchu. I to jest moim zdaniem właściwy kierunek działania.

 

Chętnie podejmę polemikę z osobami, które uważają inaczej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co się odwlecze to nie uciecze

    Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

    Etykiety: piłka nożna
  • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

    We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

    Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu