Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa co nam Muzeum Historii Bydgoszczy? (opinia)

Na co nam Muzeum Historii Bydgoszczy? (opinia)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 14 październik 2018 21:31

Jedną z propozycji jaka łączy kandydatów jest utworzenie Muzeum Historii Bydgoszczy, bądź Muzeum Bydgoszczy. Taki zwrot pojawia się jednak tylko hasłowo, przez co można odnieść wrażenie, że nikt nie ma na to wizji.

Prezydent Rafał Bruski pytany o to jak widzi takie muzeum stwierdził, że przeanalizowanie tej koncepcji polecił dyrektorowi Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Z kolei poseł Tomasz Latos póki co tematu nie rozwinął, ale patrząc na inne hasła wypływające z jego sztabu, będzie o połączone z ,,miastem skarbów”. W obu wypadkach będzie to zatem dublowanie kompetencji wspomnianego Muzeum Okręgowego, w którym ciekawe wystawy o Bydgoszczy są cały czas dostępne. Jak ktoś nie był, zachęcam do wizyty Spichrzach nad Brdą.

 

Temat podejmuje jednak z innego powodu, za niecały miesiąc przypadnie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to co prawda symboliczna data, bowiem cytując wieloletnią dyrektor Filharmonii Pomorskiej, Eleonorę Harendarską ,,Bydgoskie Święto Niepodległości” przypada 20 stycznia, w rocznicę wydarzeń z 1920 roku. Bydgoska droga do niepodległości była bowiem dłuższa, ale na pewno bardzo ciekawa, dlatego gdy przypadają setne rocznice tamtych wydarzeń, warto o nich mówić. Popularyzować regionalną historię.

 

Przypominając i popularyzując nasze wyjątkowe dzieje, w praktyce zaczniemy budować tożsamość Bydgoszczy. Narzędziem budowania tożsamości mogłoby być powołanie do życia nowego muzeum, być może w strukturach Muzeum Okręgowego (po co dublować struktury administracyjne?), ale trzeba mieć najpierw wizję tej tożsamości. Odnoszę wrażenie, słuchając wypowiedzi jakie padają w tym jubileuszowym roku, że ,,czuje te klimat” niewiele osób.

 

W mojej opinii pomóc w budowaniu naszej tożsamości mogłoby utworzenie Muzeum Powstania Wielkopolskiego – takie zadanie zapisano w Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku. Za kilka tygodni przypadnie setna rocznica jego wybuchu. I to jest moim zdaniem właściwy kierunek działania.

 

Chętnie podejmę polemikę z osobami, które uważają inaczej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • S-5 na Warmii i Mazurach

  O drodze ekspresowej S-5 mówi się głównie jako o skomunikowaniu Wrocławiu, Poznania, Bydgoszczy poprzez autostradę A1 z Trójmiastem. Mniej mówi się już o odcinku od Nowych Marz w kierunku Olsztyna. W ostatnim czasie coś drgnęło również na tym odcinku.

 • Były samorządowiec nagrał groźne zdarzenie drogowe ze swoim udziałem

  11 września w deszczowej aurze Marek Jeleniewski wyjeżdżając z Tucholi był uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego. W pewnym momencie pierwszeństwo wymusił na nim młody kierowca chcący skręcić w lewo. Z racji tego, że była to szosa, przy jego prędkości niemożliwe było wyhamowanie, dlatego Jeleniewski odbił gwałtowanie na lewo wjeżdżając na pas zieleni. Zakończyło się na uszkodzeniu podwozia pojazdu. Dla przestrogi Jeleniewski umieścił film na Facebook-u.

Wiadomości z regionu

Śledź nas