Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejni bohaterowie odnalezienie na bydgoskiej Łączce

Kolejni bohaterowie odnalezienie na bydgoskiej Łączce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 październik 2018 23:50
Kolejni bohaterowie odnalezienie na bydgoskiej Łączce Archiwum

Od poniedziałku na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy prowadzone są przez Instytut Pamięci Narodowej pamięci ekshumacyjne. Ich celem jest odnalezienie szczątków żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy po torturach zostali pogrzebani w miejscu dzisiejszego cmentarza bez pogrzebu. Bliscy natomiast przez dziesiątki lat nie wiedzieli, gdzie spoczywali.

Na początku października w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim odczytano tożsamości 21 osób, które udało się zidentyfikować w trakcie prowadzonych w całej Polsce ekshumacji. Wśród tych osób były trzy osoby, które udało się w czerwcu zidentyfikować przy ulicy Kcyńskiej: Ludwik Augustyniak, Florian Dutkiewicz i Tadeusz Ośko.

 

W poniedziałek badacze IPN ponownie pojawili się przy ulicy Kcyńskiej. Na chwilę obecną mówi się wstępnie o odnalezieniu kolejnych szczątków oraz ryngrafu z ,,Orłem w Koronie”. Zapewne za kilka tygodni poznamy tożsamości zidentyfikowanych. Według analiz historyków, na Kcyńskiej znajdują się szczątki jeszcze przynajmniej kilku osób.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • #ChodziOŻycie

  Według raportu “Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca wrzesień –grudzień 2018 r.” piesi nie czują się bezpiecznie na pasach. Dlatego Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych skierowało do wojewody postulat o zmianę prawa.

 • S-5 na Warmii i Mazurach

  O drodze ekspresowej S-5 mówi się głównie jako o skomunikowaniu Wrocławiu, Poznania, Bydgoszczy poprzez autostradę A1 z Trójmiastem. Mniej mówi się już o odcinku od Nowych Marz w kierunku Olsztyna. W ostatnim czasie coś drgnęło również na tym odcinku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas