Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy to będzie koniec Medali Kazimierza Wielkiego?

Czy to będzie koniec Medali Kazimierza Wielkiego?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 02 lipiec 2019 00:14

Tegoroczna edycja Medali Kazimierza Wielkiego, najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Radę Miasta Bydgoszczy, osobom zasłużonym dla miasta, była dość dziwna, a można nawet powiedzieć budząca niesmak. Do tej pory radni bowiem przydzielali medale w drodze consensusu, w tym roku koalicja rządząca zablokowała wyróżnienie kandydatowi zgłoszonemu przez opozycję. Ta sytuacja poza konsekwencjami moralnymi, może doprowadzić również do tych formalnych.

 

Prawo i Sprawiedliwość chciało uhonorować medalem prof. Romana Kotzbacha, działacza opozycji antykomunistycznej oraz zasłużonego lekarza. Nie zgodziła się na to Koalicja Obywatelska i SLD. PiS zaczął podnosić wątpliwości formalne, przez co procedura przyznawania medali stała się obiektem zainteresowania organów nadzoru.

 

W odpowiedzi na to w maju Rada Miasta podjęła próbę sformalizowania Medalu Kazimierza Wielkiego, ustalając regulamin iż maksymalnie można przyznać w roku trzy medale i występując do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o stosowanie wzoru. Zgodnie z ustawą o odznaczeniach i odznakach wygląd odznaki oraz tryb przyznawania musi zatwierdzić prezydent (są to przepisy z 1978 roku).

 

13 czerwca do wystąpienia bydgoskich radnych odniosła się Kancelaria Prezydenta RP wskazując, że zanim samorząd wystąpił do Prezydenta, musiał wcześniej uzyskać opinie Komisji Heraldycznej i ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ten argument w majowej debacie na sesji Rady Miasta podnosił również radny Jarosław Wenderlich z PiS, wskazując wadliwość wystąpienia do prezydenta przegłosowanego przez koalicję rządzącą.

 

Słyszałem opinie, że najwyższym odznaczeniem jakie mogą przyznawać samorządy zgodnie z ustawą jest honorowe obywatelstwo. Medal Kazimierza Wielkiego był natomiast odznaczeniem funkcjonującym nie do końca formalnie, jako zwyczajowo przyjęte odznaczenie. Do póki panował konsensus przy przydzielaniu medali, kwestii formalnych nikt nie badał. Jeżeli bydgoska Rada Miasta zgodnie z sugestią Kancelarii Prezydenta wystąpi o opinie do MSWiA, zapewne zbada te wątpliwości. Czy wyrazi zgodę na funkcjonowanie Medalu Kazimierza Wielkiego? Tego już nie wiemy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu