Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy to będzie koniec Medali Kazimierza Wielkiego?

Czy to będzie koniec Medali Kazimierza Wielkiego?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 02 lipiec 2019 00:14

Tegoroczna edycja Medali Kazimierza Wielkiego, najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Radę Miasta Bydgoszczy, osobom zasłużonym dla miasta, była dość dziwna, a można nawet powiedzieć budząca niesmak. Do tej pory radni bowiem przydzielali medale w drodze consensusu, w tym roku koalicja rządząca zablokowała wyróżnienie kandydatowi zgłoszonemu przez opozycję. Ta sytuacja poza konsekwencjami moralnymi, może doprowadzić również do tych formalnych.

 

Prawo i Sprawiedliwość chciało uhonorować medalem prof. Romana Kotzbacha, działacza opozycji antykomunistycznej oraz zasłużonego lekarza. Nie zgodziła się na to Koalicja Obywatelska i SLD. PiS zaczął podnosić wątpliwości formalne, przez co procedura przyznawania medali stała się obiektem zainteresowania organów nadzoru.

 

W odpowiedzi na to w maju Rada Miasta podjęła próbę sformalizowania Medalu Kazimierza Wielkiego, ustalając regulamin iż maksymalnie można przyznać w roku trzy medale i występując do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o stosowanie wzoru. Zgodnie z ustawą o odznaczeniach i odznakach wygląd odznaki oraz tryb przyznawania musi zatwierdzić prezydent (są to przepisy z 1978 roku).

 

13 czerwca do wystąpienia bydgoskich radnych odniosła się Kancelaria Prezydenta RP wskazując, że zanim samorząd wystąpił do Prezydenta, musiał wcześniej uzyskać opinie Komisji Heraldycznej i ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ten argument w majowej debacie na sesji Rady Miasta podnosił również radny Jarosław Wenderlich z PiS, wskazując wadliwość wystąpienia do prezydenta przegłosowanego przez koalicję rządzącą.

 

Słyszałem opinie, że najwyższym odznaczeniem jakie mogą przyznawać samorządy zgodnie z ustawą jest honorowe obywatelstwo. Medal Kazimierza Wielkiego był natomiast odznaczeniem funkcjonującym nie do końca formalnie, jako zwyczajowo przyjęte odznaczenie. Do póki panował konsensus przy przydzielaniu medali, kwestii formalnych nikt nie badał. Jeżeli bydgoska Rada Miasta zgodnie z sugestią Kancelarii Prezydenta wystąpi o opinie do MSWiA, zapewne zbada te wątpliwości. Czy wyrazi zgodę na funkcjonowanie Medalu Kazimierza Wielkiego? Tego już nie wiemy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

  • Sutkowski: szczyt trzeciej fali epidemii około 20-25 marca

    Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, przyrost zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu