Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy to będzie koniec Medali Kazimierza Wielkiego?

Czy to będzie koniec Medali Kazimierza Wielkiego?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 02 lipiec 2019 00:14

Tegoroczna edycja Medali Kazimierza Wielkiego, najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Radę Miasta Bydgoszczy, osobom zasłużonym dla miasta, była dość dziwna, a można nawet powiedzieć budząca niesmak. Do tej pory radni bowiem przydzielali medale w drodze consensusu, w tym roku koalicja rządząca zablokowała wyróżnienie kandydatowi zgłoszonemu przez opozycję. Ta sytuacja poza konsekwencjami moralnymi, może doprowadzić również do tych formalnych.

 

Prawo i Sprawiedliwość chciało uhonorować medalem prof. Romana Kotzbacha, działacza opozycji antykomunistycznej oraz zasłużonego lekarza. Nie zgodziła się na to Koalicja Obywatelska i SLD. PiS zaczął podnosić wątpliwości formalne, przez co procedura przyznawania medali stała się obiektem zainteresowania organów nadzoru.

 

W odpowiedzi na to w maju Rada Miasta podjęła próbę sformalizowania Medalu Kazimierza Wielkiego, ustalając regulamin iż maksymalnie można przyznać w roku trzy medale i występując do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o stosowanie wzoru. Zgodnie z ustawą o odznaczeniach i odznakach wygląd odznaki oraz tryb przyznawania musi zatwierdzić prezydent (są to przepisy z 1978 roku).

 

13 czerwca do wystąpienia bydgoskich radnych odniosła się Kancelaria Prezydenta RP wskazując, że zanim samorząd wystąpił do Prezydenta, musiał wcześniej uzyskać opinie Komisji Heraldycznej i ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ten argument w majowej debacie na sesji Rady Miasta podnosił również radny Jarosław Wenderlich z PiS, wskazując wadliwość wystąpienia do prezydenta przegłosowanego przez koalicję rządzącą.

 

Słyszałem opinie, że najwyższym odznaczeniem jakie mogą przyznawać samorządy zgodnie z ustawą jest honorowe obywatelstwo. Medal Kazimierza Wielkiego był natomiast odznaczeniem funkcjonującym nie do końca formalnie, jako zwyczajowo przyjęte odznaczenie. Do póki panował konsensus przy przydzielaniu medali, kwestii formalnych nikt nie badał. Jeżeli bydgoska Rada Miasta zgodnie z sugestią Kancelarii Prezydenta wystąpi o opinie do MSWiA, zapewne zbada te wątpliwości. Czy wyrazi zgodę na funkcjonowanie Medalu Kazimierza Wielkiego? Tego już nie wiemy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny został opublikowany w piątek późnym wieczorem.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu