Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy to będzie koniec Medali Kazimierza Wielkiego?

Czy to będzie koniec Medali Kazimierza Wielkiego?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 02 lipiec 2019 00:14

Tegoroczna edycja Medali Kazimierza Wielkiego, najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Radę Miasta Bydgoszczy, osobom zasłużonym dla miasta, była dość dziwna, a można nawet powiedzieć budząca niesmak. Do tej pory radni bowiem przydzielali medale w drodze consensusu, w tym roku koalicja rządząca zablokowała wyróżnienie kandydatowi zgłoszonemu przez opozycję. Ta sytuacja poza konsekwencjami moralnymi, może doprowadzić również do tych formalnych.

 

Prawo i Sprawiedliwość chciało uhonorować medalem prof. Romana Kotzbacha, działacza opozycji antykomunistycznej oraz zasłużonego lekarza. Nie zgodziła się na to Koalicja Obywatelska i SLD. PiS zaczął podnosić wątpliwości formalne, przez co procedura przyznawania medali stała się obiektem zainteresowania organów nadzoru.

 

W odpowiedzi na to w maju Rada Miasta podjęła próbę sformalizowania Medalu Kazimierza Wielkiego, ustalając regulamin iż maksymalnie można przyznać w roku trzy medale i występując do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o stosowanie wzoru. Zgodnie z ustawą o odznaczeniach i odznakach wygląd odznaki oraz tryb przyznawania musi zatwierdzić prezydent (są to przepisy z 1978 roku).

 

13 czerwca do wystąpienia bydgoskich radnych odniosła się Kancelaria Prezydenta RP wskazując, że zanim samorząd wystąpił do Prezydenta, musiał wcześniej uzyskać opinie Komisji Heraldycznej i ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ten argument w majowej debacie na sesji Rady Miasta podnosił również radny Jarosław Wenderlich z PiS, wskazując wadliwość wystąpienia do prezydenta przegłosowanego przez koalicję rządzącą.

 

Słyszałem opinie, że najwyższym odznaczeniem jakie mogą przyznawać samorządy zgodnie z ustawą jest honorowe obywatelstwo. Medal Kazimierza Wielkiego był natomiast odznaczeniem funkcjonującym nie do końca formalnie, jako zwyczajowo przyjęte odznaczenie. Do póki panował konsensus przy przydzielaniu medali, kwestii formalnych nikt nie badał. Jeżeli bydgoska Rada Miasta zgodnie z sugestią Kancelarii Prezydenta wystąpi o opinie do MSWiA, zapewne zbada te wątpliwości. Czy wyrazi zgodę na funkcjonowanie Medalu Kazimierza Wielkiego? Tego już nie wiemy.

 

Warte obejrzenia

 • Remis w meczu na szczycie – Zawisza mistrzem jesieni

  W zaległym meczu 15 kolejki IV ligi Zawisza Bydgoszcz zremisował z Włocłavią Włocławek, pod fenomenalnej końcówce meczu. Dla niebiesko-czarnych oznacza to pozycję lidera do końca 2020 roku. Do końca rundy zasadniczej pozostały jeszcze dwie kolejki, plus kilka zaległych meczów.

  Etykiety: piłka nożna
 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

 • Polska zbliża się do żółtej strefy, nasze województwo nadal byłoby jednak w czerwonej

  W poniedziałek w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono mniej niż 300 nowych zakażeń, tak niskiego wyniku nie było dawno, w samej Bydgoszczy pierwszy raz dawna mamy mniej niż 100 zakażeń. Jeszcze co prawda za szybko, aby bić na sukces, bowiem nie wiemy czy ta tendencja się utrzyma, jest to jednak dobry prognostyk.

  Etykiety: covid19
 • Marszałek cięcia na kolei tłumaczy wzrostem kosztów

  Pociągi na linie nr 215 mają powrócić po wznowieniu zajęć szkolnych – zadeklarował na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Podkreślił on jednocześnie, że rozmowy z przewoźnikami jeszcze się nie zakończyły, czasu pozostało jednak do 13 grudnia niewiele. Dowiedzieliśmy się również, że na kujawsko-pomorskie tory chce wejść nowy przewoźnik.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu