Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOrganizuje się nowa formacja na prawicy

Organizuje się nowa formacja na prawicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 lipiec 2019 07:25

13 maja podczas odbywającej się w Warszawie manifestacji przeciwko amerykańskiej ustawie 447 (dotycząca zaspokojenia roszczeń środowisk żydowskich), prezes Stowarzyszenia Marsza Niepodległości Robert Bąkiewicz wezwał do tworzenia Rot Marszu Niepodległości. Struktury Rot tworzą się również w Bydgoszczy.

Informowanie społeczeństwa o zagrożeniach idących za sprawą ustawy 447 i żydowskich roszczeń to na razie podstawowy cel Rot Marszu Niepodległości. Środowisko będzie chciało również wywoływać nacisk na rządzących, aby zaczęli skutecznie bronić polskiego interesu narodowego.

 

Ustawa nr 447 amerykańskiego Kongresu JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today) nawiązuje do podpisanej również przez Polskę deklaracji z Terezina z 2009 roku, za czasów rządów koalicji PO – PSL. Deklaracja nawołuje państwa ją ratyfikujące do uregulowania statutu majątków ofiar Holocaustu. Ustawa JUST z ubiegłego roku zobowiązuje natomiast Departament Stanu USA do opracowania do listopada br. raportu z tego jak państwa ratyfikujące deklaracje z Terezina się z tych zobowiązań wywiązują.

 

Jak mówi nam jeden z działaczy Rot co prawda deklaracje podpisał rząd Donalda Tuska, to PiS rządząc od 2015 roku jej nie wypowiedział. Nie jest tajemnicą, że celem powołania Rot Marszu Niepodległości jest też przyciągnięcie działaczy chociażby Klubów Gazety Polskiej, którzy mogą czuć się rozczarowani proizraelską linią redakcyjną.

 

W maju ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie wydała oświadczenie w którym napisano - Przeważająca większość roszczeń obywateli amerykańskich z okresu Holokaustu nie była objęta porozumieniem odszkodowawczym z 1960 roku. W lipcu 1960 Stany Zjednoczone podpisały umowę z Polską, na mocy której rząd polski przejął odpowiedzialność za wypłatę odszkodowań dla obywateli amerykańskich, którzy byli obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich majątek w Polsce był upaństwowiony przez ówczesny rząd komunistyczny.

 

Jest to nawiązanie do wypłaty w 1960 roku przez Polską Rzeczpospolitą Ludową 40 mln dolarów na zaspokojenie roszczeń obywateli USA pochodzenia żydowskiego z tytułu nacjonalizacji i przejęcia mienia. Według ambasady nadal większość roszczeń nie została przez Polskę zaspokojona.

 

Struktury Rot organizują się także Bydgoszczy. Miały miejsce już pierwsze spotkania. Roty mają szansę ożywić narodową stronę sceny politycznej, która w ostatnich latach w Bydgoszczy zamarła.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu