Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOrganizuje się nowa formacja na prawicy

Organizuje się nowa formacja na prawicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 lipiec 2019 07:25

13 maja podczas odbywającej się w Warszawie manifestacji przeciwko amerykańskiej ustawie 447 (dotycząca zaspokojenia roszczeń środowisk żydowskich), prezes Stowarzyszenia Marsza Niepodległości Robert Bąkiewicz wezwał do tworzenia Rot Marszu Niepodległości. Struktury Rot tworzą się również w Bydgoszczy.

Informowanie społeczeństwa o zagrożeniach idących za sprawą ustawy 447 i żydowskich roszczeń to na razie podstawowy cel Rot Marszu Niepodległości. Środowisko będzie chciało również wywoływać nacisk na rządzących, aby zaczęli skutecznie bronić polskiego interesu narodowego.

 

Ustawa nr 447 amerykańskiego Kongresu JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today) nawiązuje do podpisanej również przez Polskę deklaracji z Terezina z 2009 roku, za czasów rządów koalicji PO – PSL. Deklaracja nawołuje państwa ją ratyfikujące do uregulowania statutu majątków ofiar Holocaustu. Ustawa JUST z ubiegłego roku zobowiązuje natomiast Departament Stanu USA do opracowania do listopada br. raportu z tego jak państwa ratyfikujące deklaracje z Terezina się z tych zobowiązań wywiązują.

 

Jak mówi nam jeden z działaczy Rot co prawda deklaracje podpisał rząd Donalda Tuska, to PiS rządząc od 2015 roku jej nie wypowiedział. Nie jest tajemnicą, że celem powołania Rot Marszu Niepodległości jest też przyciągnięcie działaczy chociażby Klubów Gazety Polskiej, którzy mogą czuć się rozczarowani proizraelską linią redakcyjną.

 

W maju ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie wydała oświadczenie w którym napisano - Przeważająca większość roszczeń obywateli amerykańskich z okresu Holokaustu nie była objęta porozumieniem odszkodowawczym z 1960 roku. W lipcu 1960 Stany Zjednoczone podpisały umowę z Polską, na mocy której rząd polski przejął odpowiedzialność za wypłatę odszkodowań dla obywateli amerykańskich, którzy byli obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich majątek w Polsce był upaństwowiony przez ówczesny rząd komunistyczny.

 

Jest to nawiązanie do wypłaty w 1960 roku przez Polską Rzeczpospolitą Ludową 40 mln dolarów na zaspokojenie roszczeń obywateli USA pochodzenia żydowskiego z tytułu nacjonalizacji i przejęcia mienia. Według ambasady nadal większość roszczeń nie została przez Polskę zaspokojona.

 

Struktury Rot organizują się także Bydgoszczy. Miały miejsce już pierwsze spotkania. Roty mają szansę ożywić narodową stronę sceny politycznej, która w ostatnich latach w Bydgoszczy zamarła.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

 • To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

  Pandemia COVID-19 namieszała w kalendarzu imprez lekkoatletycznych, przesuwając rozpoczęcie sezonu. 19 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędzie się II Memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejsze zawody w polskim kalendarzu na 2020 roku. Już dzisiaj pojawiła się zapowiedź próby pobicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów, który jest nieruszony od blisko dwóch dekad.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Województwo wspomoże finansowo imprezy w gminach o najwyższej frekwencji

  Marszałek województwa Piotr Całbecki i przewodnicząca Sejmiku Województwa Elżbieta Piniewska zapowiadają przekazanie po 20 tys. zł na wsparcie organizacji wydarzenia kulturalnego lub rozrywkowego, dla gmin w których w najbliższą niedzielę frekwencja wyborcza będzie największa. To kolejne działania mające na celu promowanie frekwencji.

 • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

  W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

Wiadomości z regionu