Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoseł w interpelacji skarży się, że linia kolejowa może mieć zbyt duże parametry

Poseł w interpelacji skarży się, że linia kolejowa może mieć zbyt duże parametry

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 wrzesień 2019 00:49

Obecnie trwają prace analityczne dla modernizacji linii kolejowej nr 18 od stacji Bydgoszcz Główna w kierunku zachodnim. Najprawdopodobniej dowiemy się do końca roku czy zostanie przeprowadzona modernizacja do prędkości 160 km/h czy nawet 200 km/h. Zazwyczaj parlamentarzyści zabiegają o jak najwyższe parametry, poseł Piotr Król postanowił zaprotestować przeciwko możliwej prędkości 200 km/h.

Powstaje pytanie, czy prędkość 200 km/godz. w tym miejscu jest konieczna. Biorąc pod uwagę, że pociągi kursujące do CPK i tak będą zatrzymywać się na stacji Bydgoszcz Główna – ewentualna strata czasu wynikająca z faktu, że pomiędzy stacją Bydgoszcz Gł. i omawianą lokalizacją pociąg jechałby 160 km/godz., a nie 200 km/godz., nie byłaby duża – pisze do ministra infrastruktury poseł Piotr Król, który szczyci się pięcioletnim stażem pracy w sejmowej komisji infrastruktury, stąd też zagadnienia kolejowe nie powinny być mu obce.

 

Obecnie zaprojektowany układ torowy, umożliwiał będzie rozwinięcie maksymalnej prędkości przez pociągi pasażerskie V=200 km/h tuż za przystankiem osobowym Bydgoszcz Zachód. Przesunięcie punktu granicznego pozwalającego na uzyskanie takiej prędkości bez technicznych ograniczeń, może wpłynąć negatywnie na czas przejazdu, przekładający się bezpośrednio na analizy ekonomiczne wykonywane w ramach analizy kosztów i korzyści, co w konsekwencji może wpłynąć na brak efektywności projektu – wyjaśnia sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, który odrzuca argumenty posła Króla.

 

W czym jest rzecz?

Poseł Piotr Król w lipcowej interpelacji martwi się o likwidację 3 przejazdów kolejowych na Osowej Górze - Zwracam jednak uwagę na wadę zaproponowanego rozwiązania w postaci likwidacji aż 3 przejazdów w omawianym obszarze. Bardzo dyskusyjny – i budzący poważny opór społeczny okolicznych mieszkańców – jest plan likwidacji przejazdu w ciągu ul. Skośnej, z jednoczesnym zastąpieniem go nową drogą, łączącą ul. Grunwaldzką z ul. Kruszyńską na wschód od Skośnej.

 

Co na to ministerstwo?

Z odpowiedzi ministra Bittela wynika, że w przypadku wdrożenia wariantu 200 km/h, gdy zgodnie z przepisami przejazdy kolejowe przy ulicach: Przejście, Skośnej i Czapla, musiałyby zostać zlikwidowane, PKP planuje budowę bezkolizyjnych skrzyżowań wielopoziomowych w postaci wiaduktów. Kierowcy zyskali by zatem na tym chociażby z tego powodu, że nie będą musieli czekać na przejazd pociągu.

 

Jeżeli będzie realizowany wariant dla 160 km/h to taki bezkolizyjny wiadukt powstanie tylko przy ulicy Skośnej, natomiast przy Przejściu i Czapli funkcjonowałyby przejazdy ze szlabanami.

 

Stąd też dziwić może optowanie posła za niższym parametrem modernizacji.

 

Pełna treść wystąpienia posła Piotra Króla:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BELHQP

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Niesłyszący mogą śledzić sesje Sejmiku Województwa

  W poniedziałek odbędzie się druga sesja Sejmiku Województwa, której transmisja na żywo będzie tłumaczona na język migowy. Pierwsza odbyła się przed miesiącem, ale nie poinformowano wówczas szerzej o tej funkcjonalności. 23 września sesja rozpocznie się o godzinie 11:00.

 • O tym dlaczego są to nudne wybory

  Za trzy tygodnie odbędą się najważniejsze wybory z cyklu, który rozpoczął się ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. To jednak wybory samorządowe budziły znacznie większe emocje społeczne niż ma to miejsce teraz. Słyszę wiele opinii, że jest to nudna kampania. Dlaczego tak jest?

Wiadomości z regionu

Śledź nas