Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz z budżetem na 2020 rok

Bydgoszcz z budżetem na 2020 rok

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 grudzień 2019 15:22

Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła dzisiaj budżet na 2020 rok. Debata budżetowa należy w samorządach do jednych z najważniejszych w roku, tak też było dzisiaj. Podobnie jak to było w latach poprzednich, koalicja i opozycja nie mówiły jednym głosem, dyskusje o poszczególnych wątkach bywały jednak ciekawe.

O pierwotnym projekcie budżetu autorstwa prezydenta Rafała Bruskiego pisaliśmy - Ponad 0,6 mld na inwestycje – taki budżet proponuje prezydent Bruski

 

Dzisiaj włodarz miasta wniósł kilka autopoprawek, które zakładają rozpoczęcie modernizacji ulicy Smukalskiej oraz budowę basenu na Miedzyniu. O tę drugą inwestycję zabiegali też aktywnie radni PiS-u.

 

Opozycja w swoich poprawkach wnioskowała m.in. o rozpoczęcie procesu odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku. Prezydent Rafał Bruski wyraził osobiście poparcie dla inicjatywy, ale jak podkreślał, nie uważa, aby miał na tyle silny mandat mieszkańców, aby móc podejmować samodzielnie taką decyzję. Z jego wypowiedzi można było wysnuć, że w przyszłym roku odbędą się szerokie konsultacje społeczne w tej sprawie.

 

Inna poprawka radnych PiS to przeznaczenie kwoty 750 tys. zł na prace koncepcyjne nad budowę linii kolejowej Solec Kujawski – Port Lotniczy – Trzciniec - Tory są własnością państwa – spółka nazywa się PLK. Mają one dedykowane środki w różnych programach operacyjnych – wyjaśniał prezydent - Nie widzę potrzeby, abym ja wydawał pieniądze mieszkańców pomiędzy Solcem Kujawskim, ale Trzcincem. Moglibyśmy wydać te pieniądze, ale dla mnie nie jest to racjonalne.


W głosowaniu poprawka dotycząca prac koncepcyjnych upadła. Prezydent nie dał się też przekonać do poprawki zakładającej opracowania koncepcji bursy dla sportowców.

 

PiS chciał też wprowadzić budżety rad osiedlowych w wysokości 200 tys zł. Jak tłumaczył to przewodniczący klubu Jarosław Wenderlich, miałby być to filar obywatelski poprawek tego klubu. Prezydent wyraził polemikę że jest to mała kwota jak na inwestycje, stąd też wyraził pogląd, że lepszym rozwiązaniem jest funkcjonujący obecnie Bydgoski Budżet Obywatelski.

 

Prezydent opozycji do projektu budżetu nie przekonał, został on zatem przyjęty tylko glosami koalicji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

  Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu