Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAwantura na sesji Rady Miasta wokół problemu psychiatrii dziecięcej

Awantura na sesji Rady Miasta wokół problemu psychiatrii dziecięcej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 luty 2020 00:44

W środę Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła stanowisko, w którym zwraca uwagę na trudną sytuacje w polskiej psychiatrii. Przyjęcie stanowisko poprzedziła jednak bardzo burzliwa dyskusja polityczna, bowiem radni PiS uznali sprawę jako atak na rząd, co może zadziwiać w sytuacji, gdy sam minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznaje, że w dziedzinie psychiatrii dziecięcej jest wiele do nadrobienia.

 

Rada Miasta Bydgoszczy z ogromny niepokojem obserwuje sytuację w psychiatrycznej opiece zdrowotnej nad chorymi, w tym szczególnie nad dziećmi i młodzieżą w Bydgoszczy i całej Polsce. Sytuacja epidemiologiczna chorób i zaburzeń psychicznych oraz przeprowadzone w tym zakresie badania i dane z NFZ wskazują na bardzo niepokojące zjawiska: wzrostu zachorowań wymagającej opieki psychiatrycznej, a także kryzysów psychicznych wśród dzieci i młodzieży oraz rosnącej liczby depresji zakończonej prób samobójczych – czytamy w przyjętym stanowisku, które referował w imieniu Koalicji Obywatelskiej prof. Maciej Świątkowski. Za główną przyczynę trudnej sytuacji wskazano wieloletnie zaniedbania i niedoszacowanie finansowe psychiatrii, co w jego opinii wskazuje, iż nie jest to atak na obecny rząd.

 

Przeciwko jego przyjmowaniu protestowali radni Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący tego klubu Jarosław Wenderlich podnosił, że za rządów PiS-u nakłady na służbę zdrowia, w tym również psychiatrię znacznie wzrosły. Inny zarzut do apelu to kierowanie go do premiera, a nie ministra zdrowia, co również ma mieć intencje uderzenia w rząd. Radny Krystian Frelichowski zgłosił poprawkę, aby dopisać, że do trudnej sytuacji w psychiatrii odpowiadają rządy PO – PSL, co mogło przekonać klub PiS do zmiany podejścia co do tego stanowiska. Poprawka radnego Frelichowskiego została odrzucona, natomiast, apel przyjęto pomimo sprzeciwu PiS-u.

 

Rada Miasta Bydgoszczy nie akceptuje sytuacji, w której dzieci i młodzież mają wspólne izby przyjęć z dorosłymi – czytamy dalej. Puentą stanowisko jest oczekiwanie, iż problemy psychiatrii będą potraktowane priorytetowo. Profesor Świątkowski wyjaśniał, iż kardiologia oraz onkologia mają w Polsce dość silne lobby, natomiast o psychiatrię mało kto zabiega, stąd też pomysł na ten apel. Z dorosłymi problem dotyka ponad 101 tys. bydgoszczan. Średnie obłożenie na oddziałach psychiatrycznych wynosi 115%, wiele osób na przyjęcie na oddział musi czekać kilka miesięcy. W 2018 roku w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 413 prób samobójczych, z czego 281 zakończylo się zgonem.


Po południu opublikujemy szerszą rozmowę z profesorem Maciejem Świątkowskim

 

W poniedziałek na komisji zdrowia Rady Miasta gościł jeden z bydgoskich autorytetów w dziedzinie psychiatrii prof. Aleksander Araszkiewicz, jednocześnie wojewódzki konsultant w tej dziedzinie, który podkreślał, że nasilenie problemów psychiatrycznych ma już znamiona epidemiologiczne.  Pomocy psychiatrycznej w Bydgoszczy wymaga co trzecia osoba w wieku do 18 lat, czyli 53,5  tys. mieszkańców.

 

- Wiem, że liczba samobójstw dzieci rośnie. To trochę efekt zmieniającego się świata, ciągłej gonitwy w codziennym życiu – powiedział na początku lutego minister zdrowia Łukasz Szumowski , zapowiadając jednocześnie działania w kierunku, aby żadne dziecko nie pozostało bez opieki.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19
 • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

  W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu