Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitch: Polskie miasta powinny przetrwać krótkotrwałe zakłócenia gospodarcze

Fitch: Polskie miasta powinny przetrwać krótkotrwałe zakłócenia gospodarcze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 kwiecień 2020 00:13

Trudno dzisiaj przewidywać jakie skutki gospodarcze dla Bydgoszczy przyniesie epidemia COVID-19, w szczególności zawieszenie gospodarcze, jakie dla ograniczenia rozpowszechniania się wirusa wprowadził rząd. Zdaniem Fitch Ratings, jeżeli wkrótce gospodarka zostanie ,,odmrożona”, to polskie miasta nie powinny sobie poradzić, być może będzie tylko trzeba przesunąć o rok dwa lata niektóre inwestycje.

Rating Bydgoszczy według Fitch to A- z perspektywą stabilną. W ostatniej analizie Fitch Ratings ocenia, że przejściowe pogorszenie wyników operacyjnych spowodowane epidemią COVID-19 nie powinny od razu skutkować obniżeniem ocen ratingowych, bowiem polskie miasta posiadają na ogół rezerwę do przetrwania krótkoterminowych zakłóceń gospodarczych, z którymi mamy obecnie do czynienia.

 

Zdaniem Fitcha, gdyby sytuacja przedłużyła się o kilka tygodni, wówczas mogłoby to wpłynąć na oceny ratingowe, ale zdaniem agencji ratingowej też nie od razu, bowiem około 70% przychodów miast jest chroniona przed cyklami gospodarczymi. Obecna sytuacja obostrzeń wdrożonych przeciw COVID-19 przełożyć może się najbardziej na spadek wpływów z tytułu podatku CIT od firmy, który stanowi mniej niż 5% dochodów miast. Subwencje rządowe – około 33% dochodów oraz podatek PIT 28% są chroniono przed cyklami gospodarczymi.

 

Analitycy Fitch zauważają, że stan epidemii sprawi, że wiele planowanych wydatków nie zostanie wydatkowanych, chociażby na organizację wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Nie powinno to jednak przynieść samorządom oszczędności, bowiem zamiast tego będzie trzeba wydać pieniądze na przeciwdziałanie COVID-19.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

  • Sutkowski: szczyt trzeciej fali epidemii około 20-25 marca

    Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, przyrost zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu