Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok 2019 był rekordowy pod względem turystów zagranicznych

Rok 2019 był rekordowy pod względem turystów zagranicznych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 czerwiec 2020 00:15
Rok 2019 był rekordowy pod względem turystów zagranicznych Fot: Bartosz Bieliński

Turystyka – należy do tych gałęzi gospodarczych, które załamały się najbardziej z powodu pandemii COVID-19, stąd też można już dzisiaj rok 2020 uznać za nieudany. W ostatnich latach w Bydgoszczy odnotowywany był wzrost liczby turystów, do tego stopnia, że lokalna branża musiała coraz bardziej profesjonalizować swoje usługi. Jak wyglądał rok 2019.

 

W ubiegłym roku Bydgoszcz odwiedziło 41.768 turystów zagranicznych według danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Praktyczna liczba turystów mogła być znacznie większa bowiem zliczani są w oficjalnych danych tylko turyści korzystający z usług noclegowych (liczeni są jedynie nierezydenci, za których uznaje się pracowników zarobkowych). W 2018 roku było to 37.812 turystów, stąd też widoczny jest wzrost.

 

Tak jak było to w poprzednich największą grupę stanowili Niemcy – 9.144 turystów, choć w stosunku do 2018 roku mamy spadek o kilkuset. Na drugim miejscu mamy Ukraińców – 3.646 turystów. W ostatnim roku odnotowano również wzrost odwiedzin Francuzów – 2.719 turytów, gdy w 2018 roku było ich poniżej 2 tys. Odwiedza nas też dość dużo Amerykanów – 2.233 w 2019 roku.

Wspomniane prawie 42 tys. turystów skorzystało w Bydgoszczy z 135,9 tys. noclegów (w 2018 roku było to 114,9 tys.), czyli średni pobyt trwał ponad 3 noclegi, czyli ponad 4 dni.

Dla porównania Toruń może się pochwalić 47.944 turystami zagranicznymi w 2019 roku (46.534 w 2018 roku), którzy skorzystali z 87,6 noclegów. Toruń zatem odwiedziło więcej turystów, ale średni ich czas pobytu był mniejszy niż dwa noclegi.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu