Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest ważna decyzja dotycząca budowy linii kolejowej na lotnisko

Jest ważna decyzja dotycząca budowy linii kolejowej na lotnisko

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 październik 2020 14:09

Budowa torów kolejowych do Portu Lotniczego Bydgoszcz niewątpliwie przyczyniłaby się do jego rozwoju, poprzez poprawienie jego dostępności komunikacyjnej wśród mieszkańców województwa, ale też ten projekt zrewolucjonizowałby transport kolejowy w regionie, bowiem szacuje się, że można by o kolejne minuty skrócić podróż pociągiem z Torunia do Bydgoszczy. Władze województwa zleciły opracowanie dokumentacji technicznej dla tego zadania.

 

Koncepcja nie jest nowa, bowiem budowę linii kolejowej z Solca Kujawskiego do Portu Lotniczego, a następnie Trzcinca rozważano w ramach realizacji projektu BiT City w latach 2007-2013, opracowując nawet wstępną dokumentacje projektową. Ostatecznie koncepcja BiT City się jednak zmieniła i projekt nie został zrealizowany.

 

Koncepcja ma jednak szansę powrócić, bowiem 23 września Zarząd Wojewódzki zatwierdził do realizacji zlecenie dokumentacji projektowej, przy udziale środków unijnych z perspektywy 2014-2020 (faktyczne rozliczenie do końca 2023 roku). Do końca 2023 roku planuje się opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla realizacji I etapu inwestycji pomiędzy Trzcincem a Portem Lotniczym, która pozwoli na zlecenie prac budowlanych. Również do końca 2023 roku powinno powstać Studium Teczniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla II etapu z Portu Lotniczego do Solca Kujawskiego. Nie będzie to co prawda jeszcze projekt budowlany, ale w ramach STEŚ powinien być wybrany dokładny przebieg linii kolejowej oraz uzyskana decyzja środowiskowa, stąd też będzie można zlecić budowę torów w trybie ,,zaprojektuj i buduj”.

 

Kluczowym pytaniem pozostaje kwestia finansowania prac budowlanych po 2023 roku, być może będą one elementem inwestycji z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, na dzisiaj jednak trudno o tym przesądzać. Decyzja o opracowaniu dokumentacji, to jednak dość kluczowy krok w kierunku realizacji predsięwzięcia.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu