Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest ważna decyzja dotycząca budowy linii kolejowej na lotnisko

Jest ważna decyzja dotycząca budowy linii kolejowej na lotnisko

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 październik 2020 14:09

Budowa torów kolejowych do Portu Lotniczego Bydgoszcz niewątpliwie przyczyniłaby się do jego rozwoju, poprzez poprawienie jego dostępności komunikacyjnej wśród mieszkańców województwa, ale też ten projekt zrewolucjonizowałby transport kolejowy w regionie, bowiem szacuje się, że można by o kolejne minuty skrócić podróż pociągiem z Torunia do Bydgoszczy. Władze województwa zleciły opracowanie dokumentacji technicznej dla tego zadania.

 

Koncepcja nie jest nowa, bowiem budowę linii kolejowej z Solca Kujawskiego do Portu Lotniczego, a następnie Trzcinca rozważano w ramach realizacji projektu BiT City w latach 2007-2013, opracowując nawet wstępną dokumentacje projektową. Ostatecznie koncepcja BiT City się jednak zmieniła i projekt nie został zrealizowany.

 

Koncepcja ma jednak szansę powrócić, bowiem 23 września Zarząd Wojewódzki zatwierdził do realizacji zlecenie dokumentacji projektowej, przy udziale środków unijnych z perspektywy 2014-2020 (faktyczne rozliczenie do końca 2023 roku). Do końca 2023 roku planuje się opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla realizacji I etapu inwestycji pomiędzy Trzcincem a Portem Lotniczym, która pozwoli na zlecenie prac budowlanych. Również do końca 2023 roku powinno powstać Studium Teczniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla II etapu z Portu Lotniczego do Solca Kujawskiego. Nie będzie to co prawda jeszcze projekt budowlany, ale w ramach STEŚ powinien być wybrany dokładny przebieg linii kolejowej oraz uzyskana decyzja środowiskowa, stąd też będzie można zlecić budowę torów w trybie ,,zaprojektuj i buduj”.

 

Kluczowym pytaniem pozostaje kwestia finansowania prac budowlanych po 2023 roku, być może będą one elementem inwestycji z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, na dzisiaj jednak trudno o tym przesądzać. Decyzja o opracowaniu dokumentacji, to jednak dość kluczowy krok w kierunku realizacji predsięwzięcia.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu