Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRatusz chciał kupić dla seniorów szczepionki na grypę, ale nie ma ich na rynku

Ratusz chciał kupić dla seniorów szczepionki na grypę, ale nie ma ich na rynku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 październik 2020 06:16

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski poinformował, że miasto planowało zakupić 2,4 tys. szczepionek przeciwko grypie w dla seniorów z grupy wiekowej 65+. Na razie realizacja tego zamiaru jest jednak niemożliwa, bowiem na rynku brakuje szczepionek. Ratusz musiał też zrezygnować z planowanego zakupu szczepionek dla pracowników Urzędu Miasta, do ogłoszonego przetargu nie przystąpił bowiem żaden oferent.

 

Szczepionki przeciwko grypie są niezwykle pożądanym dobrem w okresie pandemii COVID-19, z jednej strony są opinie lekarzy, że mogą wpływać na łagodniejsze przebycie zakażenia COVID-19, z drugiej zaś dają większe szansę na uniknięcie tzw. twindemii, czyli jednoczesnego zachorowania na grypę i COVID-19 - w takiej sytuacji rokowania pacjenta są znacznie mniejsze.

 

Temat poruszył wczoraj na wideokonferencji z udziałem prezydentów największych miast z premierem Mateuszem Morawieckim poruszył prezydent Rafał Bruski, który pytał o dostępność szczepionek. Główny Inspektor Sanitarny mówił o zamówieniu przez Polskę 2,5 mln szczepionek, ale jak twierdzi prezydent Bydgoszczy, nikt nie był wstanie wczoraj potwierdzić ile szczepionek faktycznie trafiło już do naszego kraju. Temat jest również przedmiotem interwencji poselskich, również parlamentarzystów z naszego regionu.

 

- W związku z brakiem ofert, unieważniony zostanie przetarg na „Wykonanie szczepienia przeciw grypie szczepionką czterowalentną wraz z badaniem kwalifikacyjnym dla pracowników UMB oraz dla pracowników jednostek oświatowych podległych Miastu Bydgoszczy”, nie jesteśmy też w stanie realizować Programu szczepień ochronnych dla 2,4 tys. bydgoskich seniorów 65+ bo szczepionki są niedostępne. Liczyliśmy na przedstawienie strategii rządu na walkę z rozwijającą się w naszym kraju epidemią koronawirusa po to, żebyśmy mogli się przygotować na kolejne dni i tygodnie. Takiej strategii premier nam nie przedstawił – komentuje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Według danych OECD w 2019 roku w Szwecji, która postawiła na ograniczone obostrzenia przeciw COVID-19, w celu szybszego zdobycia przez społeczeństwo odporności zbiorowej, przeciwko grypie było zaszczepione prawie 49% populacji w wieku powyżej 65 roku. W Polsce te same statystyki mówią o niecałych 10%.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu