Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWsparcie dla lotniska mniejsze niż dla zespołu diskopolo

Wsparcie dla lotniska mniejsze niż dla zespołu diskopolo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 listopad 2020 13:14
Wsparcie dla lotniska mniejsze niż dla zespołu diskopolo Fot: PLB

Lotnisko warte mniej niż Bayer Full – tak ironicznie na Facebook-u pomoc jaką otrzyma Port Lotniczy Bydgoszcz, skomentował poseł Paweł Olszewski. Na 11 polskich lotnisk kwota zadeklarowana przez rząd to ponad 142 mln zł, gdy do Bydgoszczy trafić ma zaledwie 200 tys. zł. Według algorytmu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa muzycy z Bayer Full mieli otrzymać zaś 600 tys. zł – na razie ta pomoc dla artystów została wstrzymana z powodu oburzenia opinii publicznej.

O pomocy wartej ponad 142 mln zł dla lotnisk mówi się już od maja, dopiero teraz jednak pojawiły się konkretne kwoty dla konkretnych portów. Jedną z przyczyn przedłużania się tematu były negocjacje z Komisją Europejską co do zasad tej pomocy publicznej. Pierwotnie polski rząd chciał bowiem udzielać wsparcie w kolejnych miesiącach 2020 roku począwszy od lipca, Bruksela natomiast jasno postawiła, że pomoc może być udzielana za okres marzec – maj.

 

Od połowy marca właściwie z Bydgoszczy przestały latać samoloty rejsowe, odmrażanie połączeń rozpoczęło się dopiero w czerwcu. Ryan Air przywrócił jednak tylko część swojej oferty sprzed pandemii, podobnie uczyniły PLL LOT. Niemiecka Lufthansa, która przyczyniała się do rozwoju siatki bydgoskiego lotniska nie powróciła do dzisiaj. Stąd też skutki pandemii bydgoskie lotnisko odczuwało również w okresie po czerwcu.

 

Kwota 200 tys. ma wynikać z tego, że w okresie marzec – czerwiec o taką kwotę wzrosła strata Portu Lotniczego Bydgoszcz w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku. Jednocześnie bydgoskie lotnisko musi utrzymywać gotowość operacyjną. Jak wspomniano jednak we wcześniejszym akapicie, pandemia przynosi również dodatkowe straty w okresie po czerwcu.

 

Przewoźnicy zawieszają loty

Na tym jednak nie koniec strat finansowych bydgoskiego lotniska – od połowy listopada dużą część połączeń zawiesiły irlandzkie linie lotnicze Ryan Air, pierwotnie planując to tylko na miesiąc. Również PLL LOT zawiesił loty z Bydgoszczy do Warszawy. Przyczyną tych decyzji jest mniejsze obłożenie lotów, co przekłada się na spadek ich rentowności.

 

Pokryją samorządy, albo bankructwo

W okresie przed pandemią PLB przynosił rocznie kilka milionów straty, w tym roku spodziewać się trzeba znacznie wyższych strat, których rządowe wsparcie w kwocie 200 tys. specjalnie nie zrekompensuje. Będą musieli je pokryć główni udziałowcy ze swoich budżetów, już i tak obciążonych pandemią – Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz. Inną alternatywą będzie ogłoszenie przez lotnisko upadłości.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu