Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz czeka polityczna walka o utrzymanie lotniska

Bydgoszcz czeka polityczna walka o utrzymanie lotniska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 20 grudzień 2020 00:30
Bydgoszcz czeka polityczna walka o utrzymanie lotniska Fot: PLB

W ostatnim czasie tematem wiodącym w województwie kujawsko-pomorskim były cięcia na kolei, przy tej okazji pojawiło się kilka głosów sugerujących zaprzestanie finansowania ,,nierentownego lotniska”, taką sugestię wyraził m.in. prezes przewoźnika kolejowego Polregio. O ile kwota straty Portu Lotniczego Bydgoszcz zbytnio sytuacji przewozowej nie poprawiłaby, to w tym wszystkim zauważyć można inny problem – trudną sytuację budżetu województwa.

 

Spodziewać musimy się, że tego typu głosów, nawołujących do zamknięcia lotniska będzie przybywać, głównie dlatego, że odbudowa ze skutków pandemii zajmie kilka lat. Zanim ponownie wrócimy do ponad 400 tys. obsłużonych pasażerów jak to było w 2019 roku, będzie trzeba przez kilka lat pokrywać straty lotniska.

 

Żeby dotować to trzeba mieć z czego

Główna przyczyna chaosu na kolei to oprócz nieprzewidywalnych decyzji Zarządu Województwa co do zasad zlecania usługi przewoźnikom, to też radykalne zmniejszenie dofinansowania przewozów przez Samorząd Województwa. Bierze się to natomiast ze wzrostu zobowiązań województwa, a dokładniej konieczności spłaty długów sprzed dekady. W 2010 roku podległa województwu spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne uzyskała z Europejskiego Banku Inwestycyjnego kredyt na rozbudowę szpitali, który w przyszłości miało spłacać województwo.

 

To co w 2010 roku nazywano przyszłością, dzisiaj staje się teraźniejszością – stąd też w 2021 roku przyjdzie nam jako mieszkańcom województwa spłacić 33,7 mln zł z tamtego kredytu, dla porównania w roku bieżącym było to około 13 mln zł, mamy zatem przeskok o 20 mln zł. Od 2022 roku roczne raty zobowiązań przekroczą 40 mln zł i tak pozostanie do 2031 roku.

 

Zobowiązania przełożą się zatem na ograniczenie wydatków inwestycyjnych, szukanie oszczędności chociażby w połączeniach kolejowych, ale może okazać się to za mało i trzeba się liczyć z tym, że lotnisko może pójść też pod nóż oszczędności.

 

Sesja budżetowa

W poniedziałek 21 grudnia odbędzie się sesja budżetowa Sejmiku Województwa, na której uchwalony ma być budżet na 2021 roku. Planowany deficyt na przyszły rok to 74,3 mln zł.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Szczególnie trudna sytuacja robi się w powiecie inowrocławskim. Epidemiczne podsumowanie lutego

    W lutym stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim nieco ponad 14 tys. zakażeń na COVID-19, co stanowi spadek o ponad 6 tys. w stosunku do stycznia. Spowodowane to nie było tylko faktem, że luty jest o 3 dni krótszym miesiącem, bowiem w lutym średnio dziennie na 100 tys. mieszkańców zakażały się 24 osoby, gdy w styczniu były to 32. W lutym stwierdzono 520 zgonów, o ponad 200 mniej niż w styczniu.

    Etykiety: covid19
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

Wiadomości z regionu