Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz o metropolii z Inowrocławiem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 08 luty 2013 16:14

Urząd Miasta Bydgoszczy odnosi się do zarzutów posła Krzysztofa Brejzy, o pominiecie Inowrocławia w badaniach dotyczących przepływu pracowników pomiędzy miastami. Tym samym na samym wstępie wskazując, ze nie ma powiązań w kwestii budowania współpracy metropolitarnej.

 

Urząd Miasta opracowując diagnozę opierał się na projekcie KPZK 2030, stosując przyjętą metodologię wyznaczania obszaru na wzór metropolii Gdańskiej i Metropolii Poznańskiej. Obecnie najnowsza ekspertyza Ireneusza Ratuszniaka – Realizacja Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce, styczeń 2013 (zlecona przez MRR) zakłada iż podstawą do dyskusji o delimitacji obszaru funkcjonalnego powinna być analiza przygotowana przez prof. Przemysława Śleszyńskiego – odpowiada na zarzuty parlamentarzysty bydgoski ratusz.

 

Z opracowania profesora Śleszyńskiego wynika, że Bydgoski Obszar Funkcjonalny w głównej mierze opierać się powinien o powiat bydgoski, oraz gminy Szubin i Łabiszyn. W dalszej perspektywie rozwijać się on może jednak także o kolejne gminy włączone ,,na podstawie ważnych przesłanek”. W tym kręgu znajduje się np. Nakło, ale także i część powiatu inowrocławskiego.

 

Moim zdaniem należało wykonać takie badania – powiedział nam bydgoski radny Tomasz RegaChociażby dla samych dobrych relacji z Inowrocławiem, na których powinno nam zależeć. Radny zauważa, że pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem każdego dnia jeździ wiele osób do i z pracy. Z tego powodu jakieś powiązania pomiędzy miastami są.

 

O potrzebie budowania współpracy pomiędzy miastami mówił na początku tygodnia także poseł Tomasz Latos. Należy przy tym przypomnieć, że dwa tygodnie temu na Zespole Parlamentarnym Miłośników Ziemi Bydgoskiej większość posłów z okręgu bydgoskiego opowiedziało się za tworzeniem wspólnego ZIT także z tym miastem.

 

Z racji wielu wątpliwości po stornie zarównano samorządów Bydgoszcz jak i Inowrocławia, warto było by odbyć debatę.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.