Jesteś tutaj: Home

Dlaczego nie chodzimy na wybory?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 14 luty 2013 00:10

Frekwencja w ostatnich wyborach parlamentarnych wyniosła w Polsce 48,92. Jeszcze gorzej było w okręgu bydgoskim, gdzie frekwencja wyniosła 47,77%. Co drugi Polak mający prawa wyborcze nie poszedł zatem na wybory. Pytanie dla czego tak jest zadał Fundacji Batorego.

W październiku ubiegłego roku CBOS na zlecenie Fundacji Batorego przygotował na grupie 977 dorosłych Polaków badania dotyczące udziału w życiu publicznym. 18,5% badanych nie wzięło udziału w ostatnich wyborach z powodu braku odpowiedniego kandydata lub partii. Kolejną przyczyną była choroba lub niepełnosprawność (14,2% badanych). Z kolei 10,2% badanych nie widzi w ogóle sensu w głosowaniu. 9,2% nie interesuje się w ogóle politykami. Co najciekawsze tylko 6,8% badanych którzy nie wzięli udziału w wyborach uznało, że jest rozczarowanych politykami.

 

W partiach ,,bierni ale wierni”

W opinii 53% badanych programy partii politycznych są dalekie od potrzeb obywateli. Zdaniem 58,9% respondentów kandydaci znajdujący się na listach wyborczych nie nadają się na posłów. 76,9% przebadanych uznało, że partie umieszczają na listach kandydatów ,,miernych ale wiernych”. Z kolei ponad połowa ankietowanych jest zdania, że osoby mogące godnie reprezentować ich miejsce zamieszkania nie maja szans odnieść sukcesu w wyborach.

 

Bierność

91,2% badanych w ogóle nie jest zainteresowanych kandydowaniem, nawet do rady osiedla lub na sołtysa.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.