Jesteś tutaj: Home

Z lewicy na prawicę – czyli o transferze politycznym prezydenta Torunia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 05 listopad 2017 19:39
Z lewicy na prawicę – czyli o transferze politycznym prezydenta Torunia Fot: Margoz

W sobotę w Warszawie działalność zainaugurowała nowa partia wicepremiera Jarosława Gowina ,,Porozumienie”. Powstała ona w oparciu o przekształcenie Polski Razem w szerszy obóz, w skład którego wchodzą m.in. ,,Republikanie”. ,,Porozumienie” jest częścią rządzącego Polską obozu Zjednoczonej Prawicy.

Niespodzianką konwencji założycielskiej było na pewno pojawienie się prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, który kojarzony jest bardziej z lewą stroną sceny politycznej. W tym wypadku zaś wprost utożsamia się z obozem wolnościowym gospodarczo.

 

Prezydent Michał Zaleski Toruniem rządzi od 2002 roku, przed 1989 rokiem należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, później do żadnej partii jednak się nie zapisywał. W latach 1994-2002 był radnym Torunia z listy SLD, choć do samej partii się nigdy nie zapisał. Został za to członkiem Stowarzyszenia Ordynacka, do którego należy wielu polityków lewicy. W ostatnich latach jego komitet ,,Czas Gospodarzy” wystawiał jednak również kandydatów do Rady Miasta Torunia, stanowiących konkurencję dla listy partyjnej SLD. Toruń był jednak jedynym dużym miastem województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie SLD nie wystawiło swojego kandydata na prezydenta, co było cichym poparciem dla Zaleskiego.

 

,,Porozumienie” w województwie kujawsko-pomorskim tworzą m.in.: wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Adama Banaszak, radny wojewódzki Andrzej Walkowiak oraz radny Rady Miejskiej Inowrocławia Marcin Wroński.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.