Jesteś tutaj: Home

Całbecki: Musimy tworzyć innowacyjny i bardziej przyjazny transport na który przesiądą się mieszkańcy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 maj 2018 16:23

Radny Andrzej Walkowiak na dzisiejszej sesji sejmiku pytał marszałka województwa Piotra Całbeckiego czy wciąż pojawiające się zapisy w dokumentach strategicznych w sprawie budowy tramwaju z Bydgoszczy do Torunia to jest jakiś żart? Marszałek sprawę potraktował natomiast bardzo poważnie.

W ubiegłą środę na sesji Rady Miasta Bydgoszczy gościli planiści wojewódzcy, aby opowiedzieć i podyskutować z bydgoskimi samorządowcami o opracowywanym planie przestrzennym/ Usłyszeli wiele krytycznych uwag, prezydent Rafał Bruski zarzucał odgórne narzucanie metropolii bydgosko-toruńskiej bez pytania Bydgoszczy o zdanie, natomiast ze strony Miejskiej Pracowni Urbanistycznej padł zarzut o brak racjonalności planowania budowy tramwaju z Bydgoszczy do Torunia, gdy mamy już szybką kolej w ramach BiT City. Ten drugi pomysł dziwił też naszych czytelników, którzy nie potraktowali pomysłu położenia linii tramwajowej z jednego miasta do drugiego.

 

- Chciałbym zapytać się o sensowność tego zapisu, jego powagę i czy nadal są takie plany? - pytał dzisiaj na sejmiku radny Andrzej Walkowiak.

 

W odpowiedzi marszałek przyznał, że pewne procesy metropolitalne już następują - Dzisiaj musimy uwzględniać to co wydeptują, czy wyjeżdżają mieszkańcy tych miast. Jeżeli dzisiaj potoki na drodze krajowej 80 i 10, pomimo tego że funkcjonuje magistrala kolejowa i dobrze funkcjonujący na niej transport, a mimo to jest zatłoczenie, to musimy tworzyć innowacyjny i bardziej przyjazny transport na który przesiądą się mieszkańcy.

 

Dalej marszałek stwierdził - Może tramwaj nie rozwiązaniem optymalnym, ale myślę, że na całym świecie kolej w obszarach mocno zurbanizowanym będzie kręgosłupem komunikacyjnym transportu publicznego.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj