Jesteś tutaj: Home

Komisarz proponuje swój podział województwa na okręgi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 25 czerwiec 2018 12:39

Uchwalony przez Sejmik Województwa podział województwa na okręgi wyborcze został zakwestionowany przez Komisarza Wyborczego, z powodu zbyt daleko idących zmian w dotychczasowym podziale. Zdaniem przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera inaczej powstałego pata nie da się rozwiązać.

 

Zmiana granic okręgów wyborczych spowodowana jest spadkiem liczby mieszkańców kujawsko-pomorskiego przez co spadnie liczba wybieranych radnych z 33 do 30. Swoją propozycje podziału województwa przedstawił Komisarz Wyborczy. 

 

Bez zmian w propozycji tej pozostałyby okręgi nr 1 (Miasto Bydgoszcz) oraz 4 (Toruń oraz powiaty: toruński i chełmiński. Do okręgu nr 3 (Grudziądz oraz powiaty: grudziądzki, brodnicki, wąbrzeski i golubsko-dobrzyński) zostałby dołączony z okręgu nr 6 powiat rypiński.  W takim wypadku okręg nr 6 składa się z Włocławka oraz powiatów: włocławskiego, aleksandrowskiego, lipnowskiego i radziejowskiego. W ramach rekompensaty za oddanie powiatu rypińskiego do tego okręgu zostalby wlączony powiat radziejowski z okręgu nr 5 (powiaty: inowrocławski, żniński, mogileński). Okręg nr 5 wzmocniłby również powiat nakielski przeniesiony z okręgu nr 1. W takim wypadku okręg nr 1 tworzyłyby powiaty: bydgoski, sępoleński, tucholski i świecki.

 

We wszystkich okręgach wybieralibyśmy po 5 radnych.

 

Do propozycji marszałka będzie musiał się odnieść teraz Sejmik Województwa.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 07.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 264

- liczba osób hospitalizowanych, podejrzanych o zakażenie/potwierdzonych – 207

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 747

- liczba pobranych próbek – 5020

- liczba zgonów – 2

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam