Jesteś tutaj: Home

Coraz więcej pacjentów przypada na jednego lekarza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 06 sierpień 2018 15:08

Od dawna mówi się, że lekarzy i pielęgniarek jest w Polsce zbyt mało, rosnąca długość życia i wolne kształcenie nowych kadr medycznych powodują coraz bardziej widoczne problemy społeczne z tym związane. Paradoksalnie kujawsko-pomorskie wypada jednak nieco lepiej od średniej kraju – paradoksalnie, gdyż leczący nas lekarze należą do tych zarabiających najmniej.

 

Sytuacji w służbie zdrowia przyjrzał się w swoi opracowaniu Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Co rzuca się w oczy od razu, to rosnący odsetek seniorów – w 2011 roku osoby, które ukończyły 60 rok życia stanowiły w kujawsko-pomorskim 19,6% populacji, gdy w 2016 roku było to już 21,1%.

 

W 2016 roku na jednego lekarza w Polsce przypadało 428 pacjentów, w naszym województwie ta sytuacja była minimalnie lepsza, gdyż wskaźnik ten wyniósł 426. Trzeba przy tym zaznaczyć, że średnia zarobków lekarzy w naszym województwie jest najniższa w Polsce. Na jedną pielęgniarkę w kraju przypadało 208 pacjentów, u nas 203, na masażystę 21,7 tys. pacjentów kraju i 15,2 tys. w kujawsko-pomorskim. Jedyny wskaźnik, gdzie wypadamy gorzej od średniej to dentyści – w skali Polski na jednego dentystę przypada blisko 2,9 tys. pacjentów, natomiast u nas ponad 3,1 tys.

 

W 2016 roku w kujawsko-pomorskim pracowało 4890 lekarzy i 10288 pielęgniarek. W skali Polski na tysiąc mieszkańców przypada 2,3 lekarza, podobny wskaźnik ma miejsce w kujawsko-pomorskim. Jest to jednak najgorszy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. W Niemczech na tysiąc mieszańców przypada bowiem ponad 4 lekarzy. W 2016 roku wydano pozwolenia o pracę w zawodach medycznych, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego 6 obcokrajowcom

 

Jak wynika z badania, ponad połowa badanych studentów pielęgniarstwa zadeklarowała chęć wyjazdu za granicę w celu podjęcia pracy w zawodzie. Najczęściej wskazywanym powodem tej decyzji była chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia, lepsze warunku pracy oraz większy prestiż zawod u. Najwięcej studentów wskazało Wyspy Brytyjskie i kraje skandynawskie – czytamy w opracowaniu WUP Toruń, które opiera się na badaniu zleconym przez warszawski szpital Medicover.

 

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.