Jesteś tutaj: Home

Państwo będzie odpowiedzialne za opiekę nad grobami tych, którym zawdzięczamy niepodległość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 23 listopad 2018 18:40

Na ołtarzu walki o niepodległą Polskę, a później obrony suwerenności swoje życie położyło wielu Polaków. Część grobów naszych bohaterów objęta jest opieką czy to samorządów, czy to też stowarzyszeń i różnych grup patriotycznych, ale niestety wiele grobów jest zaniedbanych. Zmienić ma to uchwalona w czwarte przez Sejm RP ustawa.

 

W czwartek posłowie przyjęli ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Nada ona specjalny status grobom osób, które w latach 1768 – 1963 walczyły w powstaniach, uczestniczyli w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego lub w inny sposób brały udział w walkach o niepodległość. Za wyjątkiem ,,grobów wojennych”, które objęte są ochroną i opieką Państwa na podstawie już funkcjonujących przepisów.

 

Niepodległa Rzeczpospolita jest zobowiązana okazać im równy szacunek i pamięć, jak ich poległym towarzyszom broni – czytamy w uzasadnieniu pierwotnego projektu ustawy.

 

Z puntu widzenia formalnego oznacza to, że Instytut Pamięci Narodowej będzie prowadził ewidencje grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Za pośrednictwem IPN będą udzielane również dotacje podmiotom, które będą opiekować się grobami, chociażby na potrzebę renowacji.

 

Do tej pory dbanie o groby tych bohaterów odbywało się oddolnie lub przy udziale samorządów. Kilka lat temu w Bydgoszczy kibice Zawiszy przeprowadzili renowację grobu rodziny Karnickich. Gen. Aleksander Karnicki jest jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej – w czasie pamiętnego 15 sierpnia 1920 roku działania Karnickiego mocno utrudniła funkcjonowanie 4 brygady bolszewickiej. Z biegiem lat grób generała ulegał powolnemu niszczeniu, kibice Zawiszy przeprowadzili kwestę, która pozwoliła odnowić grób rodziny Karnickich.

 

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.