Jesteś tutaj: Home

Państwo będzie odpowiedzialne za opiekę nad grobami tych, którym zawdzięczamy niepodległość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 23 listopad 2018 18:40

Na ołtarzu walki o niepodległą Polskę, a później obrony suwerenności swoje życie położyło wielu Polaków. Część grobów naszych bohaterów objęta jest opieką czy to samorządów, czy to też stowarzyszeń i różnych grup patriotycznych, ale niestety wiele grobów jest zaniedbanych. Zmienić ma to uchwalona w czwarte przez Sejm RP ustawa.

 

W czwartek posłowie przyjęli ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Nada ona specjalny status grobom osób, które w latach 1768 – 1963 walczyły w powstaniach, uczestniczyli w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego lub w inny sposób brały udział w walkach o niepodległość. Za wyjątkiem ,,grobów wojennych”, które objęte są ochroną i opieką Państwa na podstawie już funkcjonujących przepisów.

 

Niepodległa Rzeczpospolita jest zobowiązana okazać im równy szacunek i pamięć, jak ich poległym towarzyszom broni – czytamy w uzasadnieniu pierwotnego projektu ustawy.

 

Z puntu widzenia formalnego oznacza to, że Instytut Pamięci Narodowej będzie prowadził ewidencje grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Za pośrednictwem IPN będą udzielane również dotacje podmiotom, które będą opiekować się grobami, chociażby na potrzebę renowacji.

 

Do tej pory dbanie o groby tych bohaterów odbywało się oddolnie lub przy udziale samorządów. Kilka lat temu w Bydgoszczy kibice Zawiszy przeprowadzili renowację grobu rodziny Karnickich. Gen. Aleksander Karnicki jest jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej – w czasie pamiętnego 15 sierpnia 1920 roku działania Karnickiego mocno utrudniła funkcjonowanie 4 brygady bolszewickiej. Z biegiem lat grób generała ulegał powolnemu niszczeniu, kibice Zawiszy przeprowadzili kwestę, która pozwoliła odnowić grób rodziny Karnickich.

 

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 08.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 277

- liczba osób hospitalizowanych – 227

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 5460

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 621

- liczba pobranych próbek – 5419

- liczba ozdrowieńców - 5

- liczba zgonów – 5

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam