Jesteś tutaj: Home

Okazały budynek którego nikt nie chce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 grudzień 2018 13:35
Okazały budynek którego nikt nie chce Fot: CC0 by Pit1233

Pod koniec XIX wieku przy ulicy Dworcowej powstał okazały gmach w stylu manieryzu niderlandzkiego, w oparciu o projekt architektów Martina Gropiusa i Heino Schmieden. Dzisiaj budynek zlokalizowany przy ulicy Dworcowej 63 należy do tych najbardziej reprezentacyjnych w Śródmieściu, choć wymaga przeprowadzenia prac remontowych.

Budynek powstał blisko nabrzeża Brdy oraz około 300 metrów od stacji kolejowej Bydgoszcz Główna. Zbudowano go na potrzeby Dyrekcji Kolei. Można by się rozpisywać o historii tego budynku, ale dzisiaj najbardziej interesować powinna nas jego przyszłość. Od kilku lat większa część budynku należy do Miasta Bydgoszczy. Samorząd zdecydował się go zakupić, gdy PKP wystawiło go na sprzedaż. Tej transakcji towarzyszył pewien zamysł, aby był to wkład samorządu w rozwój Collegium Medicum, stąd też następnie przekazano budynek Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika. Przy Dworcowej miała powstać m.in. stomatologia. Ten plan nie doszedł jednak do skutku, bowiem okazało się, że część budynku Sejmik Województwa wydzierżawił prywatnej przychodni, co skomplikowało kwestię pozyskania funduszy na remont i adaptację budynku pod potrzeby szkolnictwa medycznego.

 

Kilka miesięcy temu, w związku z uchwaleniem nowej ustawy prawo wodne, prezydent wyraził chęć umiejscowienia w nim Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, który od stycznia 2018 roku formalnie funkcjonuje. Ostatecznie Wody Polskie zdecydowały się przejąć mniejszy budynek przy alejach Mickiewicza dawną siedzibę NFZ.

 

Co zatem dalej z dawną Dyrekcją Kolei w Bydgoszczy? Na dzisiaj nie ma na to pomysłu.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy