Jesteś tutaj: Home

Czy odkryto dawną Bydgoszcz? Na dzisiaj wiemy niewiele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 luty 2019 14:37
Czy odkryto dawną Bydgoszcz? Na dzisiaj wiemy niewiele Fot: Bogusław Białas

Sensację wywołała w środę informacja o odkryciach archeologów na placu budowy Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej – przypuszcza się, że udało się odkryć pozostałości po bramie do Zamku Bydgoskiego. Jest to na dzisiaj jednak tylko przypuszczenie.

Prace nad budową Teatru Kameralnego zostały chwilowo przerwane (praktycznie nie ruszyły, bowiem zgodnie z prawem najpierw muszą być wykonane sprawy konserwatorskie), teraz na tym terenie pracują archeolodzy. Z ustaleń archeologa Roberta Grochowskiego wynika, że najprawdopodobniej znaleziono Bramę Zamkową, elementy drewnianej palisady oraz fragmenty mostu znajdującego się nad fosą. Takie są hipotezy, które potwierdzić mogą dalsze badania, w tym dendrochologiczne, które mają ustalić wiek znaleziska.

 

 

 

Grochowski podejrzewa, że brama pochodzi z XVI wieku, czyli mówimy o fortyfikacjach nowożytnych. Odkrycie może być o tyle ciekawe, iż do tej pory co prawda zdawano sobie sprawę, iż fortyfikacje przecinały dzisiejszą ulicę Grodzką, ale panował pogląd, iż było to na wysokości dzisiejszego Seminarium Duchownego, a nie na wysokości ulicy Podwale. Jeżeli zatem hipotezy co do znalezisk się potwierdzą, to będzie trzeba ten pogląd zrewidować.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Ostatnie odkrycia pokazują nam też, iż wiele jeszcze co do tego jak wyglądała dawna Bydgoszcz, wymaga jeszcze odkrycia. I zapewne czeka nas jeszcze wiele niespodzianek.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy