Jesteś tutaj: Home

39 lat temu chłopi z regionu wywalczyli rejestrację rolniczej Solidarności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 maj 2020 12:03

12 maja 1981 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie zarejestrował Niezależny Samorządny Związek ,,Solidarność” z siedzibą w Bydgoszczy. Był to pierwszy rolniczy związek zarejetrowany w całym bloku wschodnim, jego rejestrację poprzedziły wydarzenia znane jako Bydgoski Marzec 1981.

Dzisiaj w 39 rocznicę rejestracji rolniczej Solidarności, grupa uczestników tamtych wydarzeń oraz osób związanych, złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą Strajk Chłopski z 1981 roku. Wśród nich był były minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz. Obchody skromne, ale wymuszone przez sytuację epidemiologiczną, zgodnie z przepisami nie można bowiem organizować większych zgromadzeń.

 

 

 

Wszystko się zaczęło właśnie przy Dworcowej – 16 marca 1981 roku w tym budynku rozpoczął się chłopski strajk okupacyjny, którego głównym postulatem było zarejestrowanie rolniczej Solidarności. Trzy dni później – 19 marca, na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Narodowej udali się przedstawiciele Solidarności (zgodę na rejestrację pracowniczego związku zawodowego wywalczono wydarzeniami Sierpnia 1980 na Wybrzeżu), którzy chcieli wesprzeć postulaty środowiska chłopskiego. Zostali jednak z posiedzenia wyproszeni, doszło również do przepychanek z funkcjonariuszami milicji, stąd też data 19 marca 1981 dzisiaj jest najbardziej eksponowana.

 

Kryzys bydgoski trwał przez kolejne tygodnie i nabrał charakteru ogólnopolskiego – 20 marca w całym województwie bydgoskim odbył się strajk ostrzegawczy w zakładach pracy. Dopiero 17 kwietnia władza zgodziła się spełnić postulat jakim była rejestracja rolniczej Solidarności. Sąd Wojewódzki w Warszawie dokonał rejestracji natomiast 12 maja.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021