Jesteś tutaj: Home

Brda zaprowadziła św. Jana Pawła II do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 maj 2020 15:57

W kwietniu Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o nazwaniu parku w Opławcu imieniem Karola Wojtyły. Dzisiaj – w 100. urodziny św. Jana Pawła II, oddano w tym miejscu jemu cześć. Miejsce to jest szczególne, bowiem Karol Wojtyła jako miłośnik turystyki kajakowej bywał w tym miejscu w 1953 i 1966 roku.

- Karol Wojtyła wraz z grupą młodzieży zainaugurowali spływ rzekami Polski. Tą pierwszą rzeką, pierwszy spływ który nadał później kolejnym spływom pewną formę, bowiem odbywały się one co roku, to była właśnie Brda -wspomina wydarzenia z 1953 roku ks. Grzegorz Roman, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Opławcu. W dniach 23 sierpnia – 1 września 1953 Karol Wojtyła wraz z grupą studentów płynęli trasą Nowa Brda – Jezioro Szczytno Wielkie – Sępolno – Jezioro Charzykowskie- Męcikał – Nadolna Karczma – Piła – Olszewska – Bydgoszcz. Z pobytu w Opławcu zachowało się pamiątkowe zdjęcie.

 

 

Co roku w Opławcu organizowane są spływy, dla wspomnienia tamtego wydarzenia. Po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Bydgoszczy w 1999 roku, grupa bydgoszczan, w tym Stowarzyszenie Represjonowanych w PRL ufundowało symboliczny pomnik, którego charakterystycznym elementem stał się kajak, w dzisiaj już parku im. Karola Wojtyły. Pod tym pomnikiem przedstawiciele Rady Osiedla, proboszcz ks. Grzegorz Roman, radny Bogdan Dzakanowski, dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy Maria Dombrowicz oraz Jan Raczycki ze Stowarzyszenia Represjonowanych w PRL, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Następnie pomodlono się.

 

Społeczność Opławca chce oddolnie zaangażować się, aby położony malowniczo nad Brdą park, stał się jedną z bydgoskich perełek.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021