Jesteś tutaj: Home

Metropolia Bydgoska protestuje przeciwko Strategii Rozwoju Województwa

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 20 październik 2013 20:52

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska wystosowało do bydgoskich radnych sejmiku list, w którym krytycznie odnosi się do zapisów SRW do 2020 roku, z których wynika, że planujemy utworzyć duopol Bydgoszczy i Torunia, a także stwierdzają, że te miasta tworzą wspólny obszar funkcjonalny. Radni strategię mają przegłosować w poniedziałek.

 

W czasie najbliższej sesji Sejmiku dnia 21 października będziecie Państwo decydować o przyjęciu Strategii Rozwoju Województwa do roku 2020. Zdajemy sobie sprawę z powagi i znaczenia tego dokumentu, który będzie miał istotny wpływ na to, w jaki sposób będzie rozwijać się nasze województwo, w tym największe miasto regionu – Bydgoszcz - czytamy w liście.

 

Z pełną świadomością uważamy, że nie do zaakceptowania są zapisy mówiące o tym, że Bydgoszcz  i Toruń to miasta równorzędne,  tworzące wspólny obszar funkcjonalny. Jest to przekłamywanie rzeczywistości, którą Strategia w tym kształcie próbuje uwiarygodnić. Dla administracji rządowej będzie to fałszywy sygnał, że taką wolę reprezentują samorządowcy z kujawsko-pomorskiego.

 

Tak jednak nie jest. Zupełnie inne zapisy pojawiły się w projekcie strategii największego miasta regionu – Bydgoszczy, jedynego spełniającego kryteria metropolitalności, Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku, gdzie mówi się o strategii dla  Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, jako niezależnego od Torunia. Tego faktu nie wolno Państwu  ignorować.  Potwierdza to także opracowanie, które na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przygotowali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Wynika z niego jasno, że Bydgoszcz i Toruń tworzą osobne obszary funkcjonalne, które są wyodrębnione i wykazane z uwzględnieniem gmin wchodzących w ich obszar.

 

Ponadto także Rada Miejska Kcyni wyraziła swoją dezaprobatę wobec narzucania odgórnie wspólnego obszaru funkcjonalnego Bydgoszczy i Torunia.

 

Wzywamy Państwa do odwagi, zajęcia stanowiska ponad interesami poszczególnych partii  i głosowania w sposób, który będzie stawiał na pierwszym miejscu interesy gmin i powiatów, których mieszkańcy wybrali Państwa jako swoich reprezentantów. Zarząd województwa musi zerwać  z polityką, która doprowadziła do marginalizacji województwa na mapie Polski, bo tego oczekują mieszkańcy.                                        

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.