Jesteś tutaj: Home

Palikot będzie chciał zlikwidować powiaty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 24 marzec 2014 12:40

Na sobotnim posiedzeniu Klubu Parlamentarnego Twojego Ruchu Janusz Palikot z dużą szczerością mówił o planach swojej partii wobec przyszłości powiatów, które nazywał niewydolnymi i szkodzącymi polskiemu samorządowi. Być może Palikot nie miał wiedzy, że spotkanie to jest transmitowane za pośrednictwem strony internetowej Sejmu, gdzie miało miejsce to zebranie.

- Obiektywnie trzeba powiedzieć, że powiaty są bardzo słabe – mówił Janusz Palikot - To nie wynika z naszego populizmu anty administracyjnego czy anty samorządowego, one są niewydolne i szkodzą Polsce, polskiemu samorządowemu.

 

Rozmawiając o strategii partyjnej Palikot przyznał jednak, że Twój Ruch w wyborach do powiatu wystartuje, gdyż zbojkotowanie powiatów mogło by osłabić kampanie samorządową, która czeka nas za kilka miesięcy.

 

Partia musi się liczyć z tym, że straci poparcie części obywateli, którzy nie będą zadowoleni z tego pomysłu, zyskać ma jednak przede wszystkim w gminach, które dzięki temu zyskać mają dodatkowe pieniądze i kompetencje.

 

Zapewne, gdy Twój Ruch o swojej propozycji zacznie mówić głośniej, to rozgorzeje szersza dyskusja na temat sensu dalszego funkcjonowania powiatów. Jak pokazuje praktyka, często podział pewnych zadań na samorządy gminne i powiatowe, skutkuje w przypadku braku porozumienia pomiędzy samorządowcami w realizacji zadań. Dobrym przykładem tego jest Inowrocław, gdzie miasto mogło by być znacznie sprawniej zarządzane, gdyby nie konflikty pomiędzy prezydentem Inowrocławia a starostą inowrocławskim.

 

Zlikwidowanie powiatów będzie wiązało się także z ograniczeniem wydatków ponoszonych przez podatników na funkcjonowanie administracji samorządowej.

 

Likwidacja powiatów mogła by mieć miejsce na drodze ustawy przyjętej przez Sejm, a później Senat.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.