Jesteś tutaj: Home

Na rynku pracy coraz lepiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 10 lipiec 2014 14:43

Okres wakacyjny za sprawą prac sezonowych zawsze sprzyja spadkowi bezrobocia. W Bydgoszczy i w powiecie inowrocławskim w czerwcu liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła prawie o pół tysiąca. Patrząc jednak szerzej na sytuację na rynku pracy, to można zauważyć, że przez ostatnie miesiące mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym.

Pod koniec czerwca w skali kraju odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 12,1%, co jest najlepszym rezultatem od 2012 roku.

- Zgodnie z naszymi oczekiwaniami od początku roku dynamika spadku bezrobocia się utrzymuje. W czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było prawie 195 tys. osób mniej niż przed rokiem – wypowiada się z zadowoleniem Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

To widoczne jest także w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie poziom bezrobocia jest jednym z najwyższych w kraju. Przez czerwiec liczba bezrobotnych w naszym województwie zmniejszyła się o 4999 osób. Gdy porównamy to z końcem czerwca 2013 roku, to w ciągu 12 miesięcy liczba bezrobotnych spadła o ponad 13 tys. osób.

 

Dość duży spadek bezrobocia w czerwcu odnotowano w powiecie inowrocławskim, o 459 osób. Porównując to z czerwcem ubiegłego roku, to mamy spadek o 673 osoby. W powiecie inowrocławskim obecnie bez pracy jest ponad 14 tys. osób.

 

Największe wrażenie może budzić jednak sytuacja w Bydgoszczy, gdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy bezrobocie spadło o ponad 1,7 tys. osób, zaś w ostatnim miesiącu o 466 osób. Pod koniec czerwca na terenie Miasta Bydgoszczy było zarejestrowanych 13,2 tys. osób bez pracy.

 

Dużą dynamikę poprawy sytuacji na rynku pracy można zauważyć także w powiatach świeckim i nakielskim. W przypadku powiatu nakielskiego ostatni rok przyniósł spadek liczby bezrobotnych o 783 osoby (w czerwcu 2014 o 270 osób), zaś w przypadku powiatu świeckiego było to ponad 1,1 tys. osób (346 w czerwcu 2014 roku).

 

Nie dysponujemy jednak dokładnymi danymi odnośnie migracji w okresie ostatniego roku, co oprócz ożywienia gospodarczego może mieć istotny wpływ na sytuację regionalnego rynku pracy.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.