Jesteś tutaj: Home

Jesteśmy województwem autobusowym a nie kolejowym – potwierdzają to dane GUS

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 22 sierpień 2016 00:49

Zarządowi Województwa wiele środowisk zarzuca marginalizowanie kolei i forsowanie transportu autobusowego, choć polityka Unii Europejskiej idzie w zupełnie innym kierunku. Przygotowane przed kilkoma dniami przez Główny Urząd Statystyczny zestawienie dotyczące transportu w roku 2015 potwierdza, iż transport międzymiastowy w kujawsko-pomorskim opiera się o autobusy.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowane jest zaledwie 2,7% kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych na terenie państwa polskiego. Nie jest to co prawda zbyt dużo, ale daje nam to miejsce mniej więcej w środku stawki, bowiem są województwa jak świętokrzyskie i podlaskie, gdzie mamy do czynienia z przewozami poniżej 1%. Słabo wypadamy już jednak porównując się z sąsiednimi województwami – w mazowieckim wynik ten wynosi bowiem prawie 40%, w pomorskim 17,8%, zaś wielkopolskim 9,3%. GUS wyliczył, że w ubiegłym roku z usług kolei w Polsce skorzystało ponad 277 mln pasażerów (o 3,4 punku procentowego więcej niż w roku 2014), co daje dla naszego województwa ok. 7,5 mln pasażerów.

 

Jeżeli spojrzymy jednak na liczbę zrealizowanych przewozów międzymiastowych autobusowych, to plasujemy się w czołówce. W kujawsko-pomorskim było to 46,7 mln, co daje drugi wynik w skali kraju. Wyżej wypadło tylko mazowieckie ponad 61 mln. W przypadku wielkopolskiego mamy ponad 32 mln i pomorskiego prawie 36 mln. Autobusy przejechały po drogach kujawsko-pomorskiego 1,2 mld pasażerokilometra, co nam daje miejsce bliższe środka stawki, bowiem przeciętny pasażer podróżował średnio zaledwie po 26 km, przy średniej dla kraju 52 km. Mniejszy wynik zanotowano tylko w pomorskim – 23 km.

 

Jesteśmy liderem jeżeli chodzi o liczbę regularnych linii komunikacji regionalnej – w 2015 było ich według GUS 394 (łączna długość 26,6 tys. km), w drugim mazowieckim 361. Funkcjonuje u nas również stosunkowo dużo linii podmiejskich – 1230 (łączna długość prawie 40 tys. km), co jest drugim wynikiem po mazowieckim – 1810.

 

W porównaniu z rokiem 2014 liczba przewiezionych pasażerów spadła o prawie 8 punktów procentowych, zaś liczba przejechanych pasażerokilometrów o prawie 13 punktów procentowych.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.