Jesteś tutaj: HomeEurowyboryChcesz reklamować się na Facebook-u? Najpierw się zweryfikuj

Chcesz reklamować się na Facebook-u? Najpierw się zweryfikuj

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego wtorek, 09 kwiecień 2019 00:29

Facebook zaczął informować swoich użytkowników o konieczności zweryfikowania tożsamości poprzez dokument tożsamości lub inny dokument poświadczony notarialnie. Nie jest to dla zwykłego śmiertelnika konieczne, ale jeżeli planujemy wykupować reklamy polityczne w okresie kampanii do Parlamentu Europejskiego, najprawdopodobniej nie mamy wyboru.

O tym, że Facebook planuje wprowadzenie weryfikacji reklamodawców politycznych pisaliśmy - Na Facebook-u zapowiada jest na wybory rewolucja

 

Co więcej dane o zakupionych przez nas reklamach, poniesionych kosztach na promocję, a także uzyskanych zasięgach będą przez 7 lat gromadzone w publicznych rejestracjach. Celem wprowadzenia tych zmian jest uniknięcie ingerencji w wybory z zewnątrz, czego od Facebook-a oczekiwał Parlament Europejski. Przed rokiem wybuchła afera tzw. Cambridge Analitics – sugerująca, iż algorytmy analityczne Facebooka mogły wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu państwa oraz Unia Europejska chcą wprowadzenia przez serwisy społecznościowe zabezpieczeń przed nadmierną manipulacją z zewnątrz. Główne obawy związane z majowymi wyborami dotyczą możliwej ingerencji ze strony Rosji.

 

Komunikat w którym Facebook informuje o potrzebie weryfikacji.

 

Zgodnie z polskim prawem komitety wyborcze powinny się ze wszystkich działań promocyjnych rozliczyć w sprawozdaniu finansowym składanym do Państwowej Komisji Wyborczej. Ponadto każdy materiał powinien być oznaczony informacją jaki komitet go dystrybuuje. Do tej pory weryfikacja działań wyborczych na Facebook-u była utrudniona, często zdarzało się, iż komitety prowadziły kampanie pod przykrywką jakiegoś społecznego profilu, który w żaden sposób nie był oznaczony przez komitet. Tworzono również kanały do oczerniania konkurentów. Wprowadzane przez Facebook-a zmiany mogą zatem zwiększyć transparentność. Na ile będą efektowne zapewne zobaczymy dopiero w praktyce.

 

Jaka będzie dokładna polityka Facebook-a w te wybory trudno dzisiaj jednoznacznie powiedzieć. Niektóre zagraniczne media piszą chociażby o tym, że reklamy związane z wyborami będą dystrybuowane w specjalnych boksach, nie z typowo komercyjnymi reklamami, tak jak to było do tej pory.

 

Komentarze

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.