Jesteś tutaj: HomeEurowyboryChcesz reklamować się na Facebook-u? Najpierw się zweryfikuj

Chcesz reklamować się na Facebook-u? Najpierw się zweryfikuj

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego wtorek, 09 kwiecień 2019 00:29

Facebook zaczął informować swoich użytkowników o konieczności zweryfikowania tożsamości poprzez dokument tożsamości lub inny dokument poświadczony notarialnie. Nie jest to dla zwykłego śmiertelnika konieczne, ale jeżeli planujemy wykupować reklamy polityczne w okresie kampanii do Parlamentu Europejskiego, najprawdopodobniej nie mamy wyboru.

O tym, że Facebook planuje wprowadzenie weryfikacji reklamodawców politycznych pisaliśmy - Na Facebook-u zapowiada jest na wybory rewolucja

 

Co więcej dane o zakupionych przez nas reklamach, poniesionych kosztach na promocję, a także uzyskanych zasięgach będą przez 7 lat gromadzone w publicznych rejestracjach. Celem wprowadzenia tych zmian jest uniknięcie ingerencji w wybory z zewnątrz, czego od Facebook-a oczekiwał Parlament Europejski. Przed rokiem wybuchła afera tzw. Cambridge Analitics – sugerująca, iż algorytmy analityczne Facebooka mogły wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu państwa oraz Unia Europejska chcą wprowadzenia przez serwisy społecznościowe zabezpieczeń przed nadmierną manipulacją z zewnątrz. Główne obawy związane z majowymi wyborami dotyczą możliwej ingerencji ze strony Rosji.

 

Komunikat w którym Facebook informuje o potrzebie weryfikacji.

 

Zgodnie z polskim prawem komitety wyborcze powinny się ze wszystkich działań promocyjnych rozliczyć w sprawozdaniu finansowym składanym do Państwowej Komisji Wyborczej. Ponadto każdy materiał powinien być oznaczony informacją jaki komitet go dystrybuuje. Do tej pory weryfikacja działań wyborczych na Facebook-u była utrudniona, często zdarzało się, iż komitety prowadziły kampanie pod przykrywką jakiegoś społecznego profilu, który w żaden sposób nie był oznaczony przez komitet. Tworzono również kanały do oczerniania konkurentów. Wprowadzane przez Facebook-a zmiany mogą zatem zwiększyć transparentność. Na ile będą efektowne zapewne zobaczymy dopiero w praktyce.

 

Jaka będzie dokładna polityka Facebook-a w te wybory trudno dzisiaj jednoznacznie powiedzieć. Niektóre zagraniczne media piszą chociażby o tym, że reklamy związane z wyborami będą dystrybuowane w specjalnych boksach, nie z typowo komercyjnymi reklamami, tak jak to było do tej pory.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021