Jesteś tutaj: HomeEurowyboryEuroposeł poparł Brejze w ratuszu. Czy narusza to przepisy wyborcze?

Europoseł poparł Brejze w ratuszu. Czy narusza to przepisy wyborcze?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego wtorek, 21 maj 2019 00:14

W ubiegłym tygodniu na Facebook-u kandydat na europosła Krzysztof Brejza opublikował nagranie, na którym kończący 15. letnią przygodę z Parlamentem Europejskim poseł Tadeusz Zwiefka udziela mu poparcia. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie ewidentny fakt, że nagranie wykonano wewnątrz Urzędu Miasta Bydgoszczy. Artykuł 108 Kodeksu Wyborczego zabrania prowadzenia agitacji na terenie jednostek samorządu terytorialnego.

Pojawia się owszem pytanie, czy nagranie filmu w ratuszu podlega pod prowadzenie agitacji. O wspomnianym artykule przypomniał 6 maja sekretarz miasta, który w piśmie skierowanym do wszystkich komitetów wyborczych, w których informuje o tym zakazie, jednocześnie wskazując, że parking przy ratuszu również objęty jest ustawowym zakazem – Wszystkie przypadki omijania ww. zakazu będą zgłaszane do Państwowej Komisji Wyborczej – informuje sekretarz Edward Dobrowolski. Była to odpowiedź na organizowane przed ratuszem konferencje prasowe. Dzień przed wysłaniem tego pisma, na parkingu Urzędu Miasta miała miejsce konferencja prasowa Wiosny.

 

Niewykluczone, że po naszej publikacji, również informacja o nagraniu posła Brejzy trafi do komisarza wyborczego. Artykuł 494 kodeksu wyborczego przewiduje karę nawet do 5 tys. zł grzywny za naruszanie przepisów o zakazie agitacji. Nie przypominam sobie jednak, aby kiedykolwiek za tego typu działania, ktoś został ukarany.

 

Europoseł Tadeusz Zwiefka popiera w tej kampanii dwóch kandydatów – wspomnianego posła Krzysztofa Brejzę oraz byłego wicemarszałka województwa Michała Korolko.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy