Jesteś tutaj: HomeEurowyboryEuropa już głosuje

Europa już głosuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego piątek, 24 maj 2019 16:54
Europa już głosuje Fot: European Union, 2019

W czwartek do urn wyborczych poszli obywatele Wielkiej Brytanii, dzisiaj głosują Czesi i Irlandczycy. Oficjalne wyniki wyborów poznamy najszybciej w niedzielę wieczorem, gdy głosowanie zakończy się w całej Unii Europejskiej.

W Wielkiej Brytanii nie przeprowadzono badania exit poll, stąd też znamy tylko sondaże sprzed wyborów. Rządząca Partia Konserwatywna według badania Poll of Polls miała poparcie tylko na poziomie 11%. Dzisiaj premier Theresa May złożyła dymisję z funkcji szefowej Partii Konserwatywnej, wkrótce ma się też pożegnać z funkcją szefowej rządu. Niskie poparcie partii rządzącej to skutek przedłużającego się kryzysu z przyjęciem umowy wyjścia z Unii Europejskiej. Wygrała Partia Brexitu, której liderem jest jeden z głównych ojców wyjścia Brytyjczyków ze wspólnoty Nigel Farage, jeden z najbardziej znanych eurosceptyków w Parlamencie Europejskim. Partia Pracy może liczyć na poparcie na poziomie 19%. Partię Konserwatywną przeskoczy najprawdopodobniej także Liberalna Demokracja, której poparcie w ostatnim czasie gwałtownie wzrosło do 16%.

 

Tylko 4% poparcia uzyskała partia proeuropejska, z list której startował były polski minister finansów Jan Vincent Rostowski, który przed pięcioma laty, przegrał mandat europosła w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Słaby wynik Partii Konserwatywnej to niezbyt dobra wiadomość dla PiS-u, bowiem torysi byli głównymi sojusznikami tej partii w Parlamencie Europejskim.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)