Jesteś tutaj: HomeBydgoszczArabski rzecznik w polskim parlamencie

Arabski rzecznik w polskim parlamencie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 grudzień 2017 00:36

Liban pręży muskuły odgrażając się supermocarstwu jakim są Stany Zjednoczone nałożeniem sankcji gospodarczych. Ma to związek z zapowiedzią prezydenta Trumpa, który chce przenieść ambasadę USA do Jerozolimy. Temat pojawił się również w dyskusji po expose premiera Mateusza Morawieckiego, za sprawą bydgoskiego posła Pawła Skuteckiego.

 

Po wystąpieniu nowego premiera rozpoczęła się w Sejmie kilkugodzinna debata. Po wystąpieniach klubowych, swoje pytania do nowego szefa rządu zadawać mogli wszyscy zainteresowani posłowie. Były one przeróżne – dość oryginalne zapytanie wygłosił bydgoski poseł Paweł Skutecki – W pana expose widoczny był szacunek do Stanów Zjednoczonych i Izraela – zakomunikował parlamentarzysta, po czym zadał pytanie dotyczące ewentualnej zmiany lokalizacji polskiej ambasady w Izraelu. Nowy premier zapewne tego pytania nie uznał za poważne, stąd nawet do słów Skuteckiego nie nawiązał.

 

Poseł Paweł Skutecki wielokrotnie chwalił się kontaktami z libańskimi politykami. To państwo natomiast dość aktywnie oburza się zapowiedzią prezydenta Trumpa, w sprawie uznania Jerozolimy jako nowej stolicy Izraela. W sobotę szef libańskiej dyplomacji Gebran Bassil na posiedzeniu Ligi Arabskiej starał się przekonać pozostałych członków do nałożenia sankcji na Stany Zjednoczone. Można powiedzieć, że głos libański usłyszeć można było również we wtorek w polskim Sejmie, za sprawą wystąpienia posła Pawła Skuteckiego.

 

Kilka dni wcześniej parlamentarzysta opisując pożegnanie byłego ambasadora tego kraju w Polsce, wyraził się bardzo emocjonalnie - Dyplomacja ze łzami w oczach. Pożegnaliśmy dziś JE Charbela Macarona, ambasadora Libanu, który decyzją swojego rządu obejmie placówkę w Australii. Zrobiliśmy mnóstwo dobrego, tak na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej, jak i kulturowej. To zostanie z nami na długo.

 

Na tym spotkaniu byli obecni przedstawiciele Palestyny, którzy uważają, że Jerozolima jest terytorium palestyńskim.

 

Sprawa Jerozolimy

Działania rządu izraelskiego popierane przez Stany Zjednoczone zdaniem wielu komentatorów mogą nieść daleko idące skutki dla całego regionu, stąd też decyzje polskiej dyplomacji powinny być bardzo przemyślane. Wątpliwości może jednak budzić polski parlamentarzysta, występujący trochę jako rzecznik jednej ze stron obecnych w sporze na Bliskim Wschodzie.

 

Inspiracja z Kurdystanu

W innej debacie o proponowanych przez PiS zmianach do ordynacji wyborczej poseł Skutecki postulował o wprowadzenie możliwości głosowania przez internet.  Jako dobry przykład funkcjonowania takiego rozwiązania uznał referendum w Kurdystanie.  Oficjalnie takie państwo jak Kurdystan jednak nie istnieje, nieoficjalny Kurdystan leży na terenach: Turtcji, Syrii, Iraku i w małej części Iranu. Głosowanie internetowe dotyczyło jednak jak się okazuje diaspory kurdyjskiej, czyli dla zamieszkałych poza Kurdystanem. Wysoka frekwencja spowodowana była natomiast tym, iż Kurdowie poszli do urn tak licznie, że konieczne było wydłużenie głosowania z powodu kolejek przed lokalami wyborczymi. Tego poseł Skutecki w Sejmie już nie powiedział. Kurdyjska opozycja w sporej części przebywa na emigracji w Libanie. Wynik tego głosowania uznały tylko władze Izraela.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dwa złote medale CWZS Zawisza na zakończenie Mistrzostw Polski

  Niedziela była ostatnim dniem 94. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce, których gospdoarzem był Lublin. Wiadomością dnia jest na pewno najlepszy wynik sezonu na świecie rzucając na odległość 79,50 m., co daje jej dobrą prognozę przez Mistrzostwami Europy w Londynie. Dzisiaj pierwsze złote medale zdobyli również sportowcy z CWZS Zawisza.

 • Brąz Kobielskiego i Baumgart w Lublinie

  Od piątku w Lublinie trwają 94. PZLA Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce – w sobotnim konkursie skoku w wzwyż brązowy medal zdobył młody zawodnik MKS Inowrocław Norbert Kobielski. Najniższy stopień podium wywalczyła również Iga Baumgart z BKS Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wody Polskie nie widziały potrzeby udrożnienia Kamionki. Teraz rzeka wylała

  Wracamy do problemu zalewającej rolnikom łąki rzeki Kamionki, dopływu Brdy. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że Dyrektor Zlewni w Chojnicach uznał, że z uwagi na niski stan Kamionki nie ma potrzeby jej udrażniać, kilka dni temu po obfitszych opadach deszczu rzeka wylała.

 • Prezydent RP zawnioskował o referendum konstytucyjne

  Oficjalny wniosek do Senatu RP o przeprowadzenie w dniach 10-11 listopada referendum konstytucyjnego złożył w piątek prezydent Andrzej Duda. Polacy mieliby w nim odpowiedzieć na 10 pytań. Wcześniej potrzebna będzie zgoda Senatu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.