Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGdyby żyli Mickiewicz i Sienkiewicz – tak Bydgoszcz świętowała X-lecie Niepodległości

Gdyby żyli Mickiewicz i Sienkiewicz – tak Bydgoszcz świętowała X-lecie Niepodległości

Napisane przez  Ł.R. - Opublikowano w Bydgoszcz środa, 11 listopad 2015 00:21

Bydgoszcz na wolność czekała ponad rok dłużej niż Warszawa. Polsce nasze miasto przywrócono dopiero w styczniu 1920 roku, ale pomimo tego data 11 listopada była kultywowana w sposób szczególny nad Brdą także w okresie przedwojennym. Dość hucznie bydgoszczanie świętowali w 1928 roku, dokładnie 10 lat po tym, gdy Józef Piłsudski ogłosił w Warszawie niepodległość.

Święto Niepodległości w 1928 roku przypadło w sobotę. Dość szczegółowo uroczystości opisuje Gazeta Bydgoska. Od rana przez Bydgoszcz maszerowało dumnie wojsko, przechodząc je wzdłuż i wszerz.

 

Uroczystości odbywały się m.in. w Teatrze Miejskim i udekorowanym wewnątrz barwami patriotycznymi gmachu Dyrekcji Kolejowej. Dzień zakończył się iluminacją w centrum Bydgoszczy.

 

Płomienne kazanie wygłosił tego dnia ks. dr. Kolipiński w kościele przy Placu Piastowskim -  Gdyby między nami stanął dziś Mickiewicz, ten, co jak nikt inny, wyśpiewał cały ból i żal serca polskiego po utraconej Ojczyźnie, jaki hymn radości i triumfu zanuciłby na widok tego zgromadzenia? Gdyby znalazł się między nami Sienkiewicz, co wizjami minionej potęgi i wielkości tak cudownie krzepił ducha polskiego, czy zniosłoby serce jego ogrom szczęścia i radości na widok, że sny jego i marzenia spełniły się, i że Polska kąpie się jak ongiś, w chwale i glorii, potęgi i wolności.

 

Czytając te słowa dzisiaj odczuwać możemy podniosłość tamtej uroczystości. Budzą one w nas emocje patriotyczne.

 

- Rozbiór Polski, to największa zbrodnia w dziejach świata. Ciężko też świat za nią odpokutował. Przez cztery lata krew lała się strumieniami. Trony, co wyrok śmierci na nas podpisywały, upadły – mówił ksiądz Kolipiński.

 

 

Pełne kazanie (wycinek z Gazety Bydgoskiej) do pobrania w załączniku.

 

Z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości liczne listy z podziękowaniami otrzymywał Roman Dmowski, który miał duże zasługi na polu politycznym, dla powrotu Polski na mapę Europy. Swoje życzenia dla Dmowskiego skierowała także redakcja Gazety Bydgoskiej:

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

    Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

  • Zwycięzca okręgowego Pucharu Polski zagra z II ligowcem

    PZPN przeprowadził losowanie 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 2020/2021. II ligowiec Zagłębie Sosnowiec podejmie zwycięzce okręgowego Pucharu Polski w sezonie 2019/2020, którego poznamy w środę 5 sierpnia. Będzie to albo Zawisza Bydgoszcz, albo Unia Janikowo.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu