Jesteś tutaj: Home

UE i Kanada podpisały umowę CETA

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 31 październik 2016 17:21

Niedzielny szczyt Unia Europejska – Kanada przyniósł podpisanie umowy o wolnym handlu CETA. W ostatnich dniach podpisanie umowy blokował parlament Walonii (belgijski region). CETA ma znieść około 99% ceł we wzajemnym handlu. Od stycznia obowiązywać będą przepisy tymczasowe, bowiem do pełnej ratyfikacji umowy potrzebne będzie poparcie większości parlamentów państw tworzących Unię Europejską.

Umowę w imieniu Kanady podpisał w niedzielę premier Justin Trudeau. Po stronie UE podpisali się: przewodniczący Rady Europy Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz premier Słowacji (państwo przewodniczące w tym półroczu UE) Robert Fico.

 

Zniesienie ceł pozytywnie oceniał w debacie sejmowej reprezentujący rząd poseł Dominik Tarczyńskie. Jak przywoływał dane gospodarcze, wartość eksportu z Polski do Kanady jest trzykrotnie wyższa od importu, stąd też ma być to szansa dla polskich firm.

 

Umowa CETA wywołuje jednak wiele kontrowersji – pojawiają się obawy o zagrożenia dla polskich rolników, o zalanie naszego rynku niezdrową żywnością GMO z Kanady oraz o tzw. trybunały arbitrażowe, które zrównają znaczenie korporacji z państwami - Rzecz jest w trybunałach i sądach międzynarodowych, które postawią korporacje na równi z państwami. Ograniczy to naturalnie suwerenność państw narodowych – ocenia w rozmowie z nami poseł Robert Winnicki.

 

Poseł Tarczyński nie kryje, iż obawy o GMO i kwestia międzynarodowych trybunałów wymagać będzie zabezpieczenia polskiego interesu, dlatego też w tej materii rząd nie wyraził jeszcze akceptacji dla CETA. Jednym z warunków stawianych przez Polskę ma być udział sędziego z Polski jako jednego z pięciu reprezentantów Unii Europejskiej w trybunale arbitrażowym.

 

Do pełnej ratyfikacji CETA potrzebna będzie zgoda prawie wszystkich parlamentów tworzących Unię Europejską. Na początku października polski Sejm przyjął uchwałę, iż w głosowaniu decydującym o ratyfikacji za CETA będzie musiało opowiedzieć się 2/3 ogólnego składu posłów. Taką siłą dysponuje PiS i PO, które wstępnie popierają przyjęcie CETA.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.