Jesteś tutaj: HomeRegionZ krajowego programu wypadły odcinki drogi S-5

Z krajowego programu wypadły odcinki drogi S-5

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 22 lipiec 2017 00:04
Przygotowania do budowy węzła Tryszczyn drogi S-5 Przygotowania do budowy węzła Tryszczyn drogi S-5

Nieujęcie drogi ekspresowej S-10 w limicie finansowym to nie jedyna zła informacja dla naszego regionu związana z aktualizacją Krajowego Programu Budowy Dróg Krajowych z perspektywą do 2025 roku. W tym dokumencie nie ujęto bowiem w ogóle realizacji wschodnich odcinków drogi ekspresowej S-5, których realizacja zostanie przesunięta na nieokreśloną perspektywę.

 

Zmiany przyjęte przez Radę Ministrów w dużej mierze zakładają zwiększenie nakładów inwestycyjnych we wschodniej części Polski. Priorytetem ma być Via Carpatia, korytarz łączący granice ze Słowacją z Litwą (przebiegać będzie jako droga ekspresowa w bliskiej odległości Rzeszowa, Lublina i Białegostoku). Via Carpatia docelowo łączyć będzie: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunie, Bułgarię z Grecją, a w przyszłości nawet z Turcją.

 

 

Komunikacja naszego regionu ze wschodnią częścią kraju szybko raczej się jednak nie poprawi, bowiem z listy planowanych inwestycji ściągnięty został całkowicie odcinek drogi ekspresowej S-5 Nowe Marzy – Ostróda. W Ostródzie rozpocznie się droga S-51 łącząca to miasto z Olsztynem (znalazła się na liście zadań w ramach puli 135 mld zł). Na liście rezerwowej znajduje się z kolei odcinek Olsztyn – Suwałki drogi S-16. Realizacja tych trzech inwestycji utworzyłaby dogodne połączenie województwa kujawsko-pomorskiego z Via Carpatią. Tak jak jednak wspomniałem, odcinek Grudziądz – Ostróda na razie nie znajduje się w ogóle w Krajowym Programie Budowy Dróg Krajowych.

 

Z decyzją rządowych planistów można by polemizować, bowiem jak pokazują różnego rodzaju badania , są to ważne odcinki dla ruchu tranzytowego. Największe natężenie tranzytu drogowego przez Polskę ma miejsce pomiędzy przejściami granicznymi w Świecku (województwo lubuskie) i Budzisko (granica z Litwą). Najkrótsza droga pomiędzy tymi przejściami wiedzie przez województwo kujawsko-pomorskie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.